Forgatókönyvíró: Kristóf Kovács
Ország: Magyarország
Premier: 2008 | HBO Max (2023.11.16.)

KULCSSZAVAK

2023.12.21 Bafam

Dokumentumfilm egy falusi disznótorról

Ez a film maga a kőkemény valóság, ha abból a szempontból nézem, hogy ha falun élsz, és reggel sokáig szeretnél aludni, akkor azt majd két dolog akadályozza meg. Az egyik a hajnali kakaskukorékolása, amit a Balaton-felvidékre kiköltözött fővárosi urizáló dzsentri sznobok be is tiltottak csakúgy, mint egy másik kedves hangzó jelenséget, a kis kápolnák és templomok harangzúgását (uramisten hol élünk már, milyen univerzumot építünk magunknak...). A másik pedig kérem szépen a hajnali böllér bökő pálinka elfogyasztása után a fülénél, lábánál fogva óljából kirángatott alvó malac élőben történő torkon szúrása, haláltusájának rettenetes visítása. Elhihetik, tudom, miről beszélek, hiszen éltem falun, sőt, párductestű istennőm is falun nevelkedett, tartottak háztájit, malacokat is. Évenként többször vágtak hízott disznót, nem egyszer előfordult két vagy akár három, négy disznó levágása és feldolgozása egy nap. És ezek a disznók nem Tesco gazdaságosak voltak, mivel apósom 250 kilogramm alatt nem engedte levágni a malacát, mert azt tartotta, hogy a hús akkor érett igazán, ha az két és fél mázsa feletti. Sajnos Ők már nem élnek, de ez a film ezt a fajta falusi életérzést maximálisan visszahozza, nosztalgikus érzéssel, néha-néha könnyes szemmel néztem ezt a remek filmet.