N/A

Képek
Videók

2018.12.23 Berto49

Olivérből Oszkár

A tragikus sorsú Szerb Antal kisregénye alapján készített TV-film alapötlete is briliáns; egy képzelt ország királya saját maga ellen tervez puccsot, mert nem akar király lenni, de aztán mégis… Darvas Iván Olivér/Oszkár szerepében a megszokott módon nagyon jó volt, bár 24 évesnél egy kicsivel többnek nézett ki. A szereplők között van Saint-Germain gróf (Major Tamás alakította), a 18. század leghíresebb rózsakeresztes kalandorának ükunokája, aki neves ősének nyomdokain haladva szintén szélhámossággal, hamis festmények eladásával csapja be a műgyűjtő amerikai milliomosokat. Meglepődve olvastam, hogy néhányan az őst II. Rákóczi Ferenc első házasságából (Thököly-lány) született gyereknek tartják, bár ezt a házasságot nem ismeri a történettudomány. Természetesen a viszonylagosan rövid (97’) játékidő megkövetelte az irodalmi alapanyag erős átdolgozását, de a bámulatosan humoros és mégis tartalmas mondanivalójú írás lényegét sikerült egy másik műfajba átmenteni. A számomra legnevetségesebb alak az állandó aluszékonyságából felriadó Gervaisis (Bánhidi László), aki egy mondatos bölcsességeket (közmondásokat) közölve újra mély álomba szenderedik nem maradt ki a feldolgozásból.