A fiatal korában német James Deannek is nevezett színész 1951 és 2002 között több mint hatvan filmben szerepelt. 1933. december 4.-én Berlinben született, édesanyja Maria Hasenkamp volt, biológiai apját nem ismerte, de mostohaapja, a cipész Hugo Buchholz a nevére vette. Színészi tanulmányait a Ludwig Drámai Színiiskolában végezte. Már korán megkezdte színészi karrierjét, statisztált a a kelet-berlini operaházban, majd játszott a Hebbel Színházban, 16 évesen pedig a Schiller Színházban dolgozott, de szerepelt a rádióban is. Több nyelven beszélt, nyelvtudását idegen nyelvű szinkronizálással fejlesztette.
Első, 1954-es filmes szereplését Julien Duviviernek köszönhette. Több kisebb filmszerep után az első jelentős sikert 1957-ben, Thomas Mann „Egy szélhámos vallomásai” című regényének filmváltozatában érte el, ő volt a főszereplő, Felix Krull, aki fifikás módon becsapta a katonai sorozóbizottságot, majd utána a különböző szép hölgyek számára nyújtott bizonyos szolgáltatásokat. Ezt megelőzte egy részben magyar vonatkozású film, amelyben partnere Romy Schneider volt. A film ugyanis Vaszary Gábor „Monpti” című regényének filmváltozata 1957-ből, rendezte: Helmut Käutner.
Az NSZK-ban már ismert és befutott színész főszereplésével 1959-ben forgatták „A halálhajó” című regény adaptációját. Tragikus történet, amelyben erős alakítást nyújtott, emiatt felfigyelt rá Hollywood is. A következő filmjében már ott szerepelt, olyan sztárokkal együtt, mint Charles Bronson, vagy Steve McQueen („A hét mesterlövész”, 1960, rendezte: John Sturges). A film egyébként amerikai változata Akira Kurosawa 1954-es „A hét szamuráj” című kultikussá vált filmjének.
Billy Wilder is foglalkoztatta szintén egy magyar vonatkozású film kapcsán. Molnár Ferenc „Egy, kettő, három” című színdarabját erősen átírva vitte filmre, benne Otto Ludwig Piffl figuráját Buchholzra bízva, akit rohamtempóban meggyőződéses kommunistából „rendes” kapitalistává kellett alakítani. A film 1961-ben készült.
1963-ban már ismét Európában egy Alberto Moravia regény adaptációjában kapott főszerepet, Damiano Damiani rendezésében. Dino, az „Unalom” főhőse szerelme, Cecilia (Catherine Spaak) meztelen testét 10.000 lírás bankjegyekkel borítja be.
A továbbiakban egyeztetési problémák miatt visszautasított több olyan szerepet, amelyek elvállalásával még nagyobb elismertséget szerezhetett volna. Ilyen volt például Tony szerepe a „West Side Story”-ban, vagy egy figura az „Arábiai Lawrence”-ből.
Gina Lollobrigida is partnere volt 1967-ben a Cervantes-ről szóló életrajzi filmben. Szintén híres művészt alakított 1970-ben a „Valcerkirály/A keringőkirály” című ifjú Johann Strauss-ról szóló életrajzi filmben. Felváltva szerepelt amerikai és európai filmekben, erős vonzerőt jelentett, ha neve feltűnt a plakátokon. Játszott Roberto Benigni három Oscar-díjat nyert filmjében, „Az élet szép” (1997) címűben is, igaz csak egy mellékszereplőt, dr. Lessing figuráját alakította.
69 éves korában váratlanul halt meg, egy csípőcsonttörés után kialakult tüdőgyulladás következtében. Szülővárosában a Friedhof Heerstraße temetőben temették el.
(Berto49)