![]()
Vajon milyen az, amikor az Univerzum legkérlelhetetlenebb ereje Brad Pitt tökéletesen faragott állkapcsa mögé bújva fedezi fel az életet? A Ha eljön Joe Black nem filozófiai mélyfúrás, hanem egy háromórás, aranyozott melodráma, ahol a Halál nem kaszával érkezik, hanem egy fotogén idegen képében, aki épp most csodálkozik rá a mogyoróvaj textúrájára.
Joe Black karaktere zseniális paradoxon: az ős-energia, aki birodalmakat dönt romba, itt úgy bámul a világra, mintha most esett volna le a falvédőről. Hollywood 1998-ban devalválta az Elmúlást; Joe nem fenséges vagy félelmetes – ő egyszerűen cuki. Egy 90 millió dolláros látvány-Halál, aki úgy flörtöl a milliárdos lányával, mintha csak egy lassú felfogású cserediák lenne. A transzcendens borzongást felváltotta a kérdés: elcsattan-e a csók a kerti parti előtt?
![]()
Ha igazi súlyt keresünk, ott van Bergman A hetedik pecsétje, ahol a Halál nem édességet kóstolgat, hanem szikár, egzisztenciális fagyként sakkozik. Ezzel szemben Anthony Hopkins ebben a filmben olyan, mint egy Stradivari-hegedű, amin popslágert játszanak. A rendező mintha félt volna tőle: ha Hopkins valódi drámai teret kap, menthetetlenül elhomályosítja Brad Pitt csillogó porhüvelyét.
A film legabszurdabb pontja: a Halál szüzessége a tét. Ez a „metafizikai kutatómunka” a hús örömeivel egyszerre erotikus és nevetséges. Milyen lehet az az érintés, ami mögött nem emberi múlt, hanem az örökkévalóság hideg magánya áll? Olyan ez, mintha egy Ferrari motort építenének egy lovaskocsiba: elegáns, de bizarr.
A finálé pedig a dramaturgiai bátorság teljes hiánya. Az udvarias távozás a naplementébe nem katarzis, hanem egy „nyugdíjas búcsú”. Hollywood eladta a sorsunkat egy selymesen simogató hazugságért: elhitette velünk, hogy a Halál valójában csak egy édesszájú, magányos idegen, akinek piszkosul jól áll a szmoking.
Alias Creepy Woods
83 Ha eljön Joe Black (1998)
dráma | fantasy | romantikus
William Parrish (Anthony Hopkins), a dúsgazdag üzletember 65. születésnapja előtt rosszul lesz. Pár nappal később egy rejtélyes fiatalember (Brad Pitt) érkezik a házhoz, aki a... több»
Szereplők: Brad Pitt, Anthony Hopkins, Claire Forlani, Jeffrey Tambor, Marcia Gay Harden

