110 éves a magyar animáció - ezeket a sorozatokat ajánljuk a legkissebbeknekA kép forrása: Filmkép

Idén ünnepli 110. évfordulóját a magyar animáció, ennek alkalmából pedig összegyűjtöttünk néhány friss, magyar, gyerekeknek szóló animációs sorozatot.

A magyar animációs filmek az utóbbi néhány évben igen komoly visszhangot váltanak ki nemzetközi szinten is. A Kojot négy lelke vagy a Műanyag égbolt a legnagyobb amerikai animációs seregszemle, az Annie-díj független mozifilmes kategóriájába is bekerültek.

A konkrét szülinapot idén 2024. február 4-én, a magyar animáció atyjaként tisztelt Macskássy Gyula születésnapján ünnepelhettük, amikor a Nemzeti Filmintézet (NFI) meghirdette a magyar animációnak szentelt emlékévet, amelynek során számos különleges rendezvény és meglepetés várja a nézőket.

A magyar rajzfilm múltja dióhéjban - A Pannónia és a kezdetek

A magyar rajzfilmgyártás a II. világháború után kezdte bontogatni - igen lassan és kis léptékben - szárnyait. 1948-ban, a Magyar filmgyártás államosításakor Macskássy Gyula és még négy ember dolgozott a Mafilm II-es telepén, ahol akkor a Mafirt Rt. volt, később a Magyar Híradó és Dokumentum Filmgyár. Ez a kis csoport államilag finanszírozott reklám- és propagandafilmeket készített. 

Fontos, hogy ezt megelőzően is volt már múltja az animációs filmek készítésének Magyarországon. A magyar animáció története ugyanis 1914-ben kezdődött, amikor az akkor mindössze 19 éves Kató-Kiszly István grafikus első trükkfilmjét, a mókás című Zsirb Ödönt elkészítette. Az elveszett kisfilm fehér papírból kivágott egyszerű figurák mozgatásából állt, címszereplője a korabeli vásári komédiák ismert kelléke - nem meglepő módon, ahogy a címből már sejthető - a zsíros bödön volt.

A rendszeres animációsfilm-gyártás csak az 1930-as években indult el a Halász János–Kassowitz Félix–Macskássy Gyula trió által alapított budapesti Coloriton reklámfilm-műteremben. 

Az új korszak a magyar rajzfilmgyártásban 1957-ben a Pannónia Filmstúdió épületének felépítésekor következett be. A rajzfilmes részlegből Rajzosztály lett, de még mindig a reklámfilmen volt a hangsúly. A reklámfilmből kinőve született meg hazánkban a rajzfilmágazat, és 1970-re eljutott az „animációs filmgyártás” rangig.

Sikertörténet a 60as évekből Macskássy a Párbaj (1960), és A ceruza és a radír (1960) alkotásai, amelyeket Karlovy Varyban, Oberhausenben (ahol a Párbaj a legjobb rajzfilm díját is elnyeri) Cannes-i fesztiválon díjaztak.

Az igazi áttörés a magyar animáció történetében Nepp József Szenvedély(1961) című filmje lett, amellyel a mese, az elbeszélő történet mellett megjelenik a tömör, geges karikatúrastílus és a „mai téma”. 1963-ban végre megkezdődött a hazai sorozatfilmek gyártása, az első Macskássy Gyula Peti-sorozata volt. 1964-ben Nepp József és Jankovics Marcell ötletéből megszületett Gusztáv figurája, s elkezdődött a sorozat gyártása. 1965-ben pedig hamarosan megkezdődött a Mézga család sorozat elkészítése is.

1965-ben már használatos az animációs film kifejezés és bővül a különböző animációs technikák köre. 1968-tól pedig a Pannónia Stúdió neve is megváltozik: Pannónia Film, Rajz és Animációs Stúdió-ra.

1981-re a rajzfilmágazat Oscar-díjas műfajjá vált, majd a világ animációs filmgyártóinak élvonalába, az öt legnagyobb közé emelkedett az amerikai Walt Disney és Hanna-Barbera, a szovjet Szojuzmultfilm és a japán Toei mellett. Ekkor lett a „Pannónia” nemzetközileg ismert és elismert márkanév, amely nem mindig volt az animációs filmgyártás kizárólagos tulajdona.

A nyolcvanas évekre három generáció dolgozott együtt a tartósnak ígérkező műtermi rendszerben. Az egyre szaporodó elismerések, megrendelések mellett elkezdődött a hosszú rajzfilm gyártása is. Az elsőt, a János vitézt Jankovics Marcell készítette 1973-ban. Innen jutottunk el odáig, hogy ma már a Kojot négy lelke is megjelenhetett és némi kihagyás után a magyar rajzfilm újra nemzetközi sikereket ér el!

A magyar rajzfilmek sorsa a covid-járvány utáni időszakban

"A Nemzeti Filmintézet Televíziós Döntőbizottsága a tévés bemutatásra és streaming szolgáltatásra készülő animációs alkotások támogatására kiírt pályázat keretében öt sorozattervnek szavazott meg összesen 427,8 millió forint gyártási támogatást." - adta hírül 2021-ben a kultura.hu.

A Nemzeti Filmintézet még 2020-ban hirdette meg a televíziós bemutatásra és streaming szolgáltatásra készülő alkotások támogatási pályázatait. A döntőbizottság pedig Bárdos Csaba (Cipelő cicák ), Gellár Csaba (Puskás Öcsi és Barátai), Lerch Tamás (Kippkopp és a tizenkét hónap), Máli Csaba és Miklósy Zoltán (Janó manó és az elveszett harmatcseppek) rendezésében készülő animációs sorozatoknak szavazott meg gyártási támogatást.

A 2000-es évek egyébként is bővelkedtek kultikus filmekben és világraszóló sikerekben. Ott voltak a következő nemzetközileg is elismert alkotások:  M. Tóth Géza 2006-ban Oscar-jelölt Maestro című filmje, Milorad Krstic látványos Ruben Brandt, a gyűjtő című egész estés animációja, vagy Gauder Áron Annecy-ban díjazott mozifilmjei, a zseniális, 2004-es Nyócker!, majd a 2023-ban bemutatott és fentebb már emlegetett, Kojot négy lelke.

#6

animáció

A Kippkopp és a tizenkét hónap című sorozat Marék Veronika könyvének adaptációja, melynek történetei egy-egy hónaphoz kapcsolódva Kippkopp és Tipptopp együttélésének... több»

Rendező: Lerch Tamás
Kippkopp kalandjai is folytatódhatnak, aminek sokan örülhetnek azok közül a szülők közül, akik maguk is Kippkopp meséin nőttek fel.
#5

animáció

A Cipelő cicák apró kis játékcicák: testük cifra, farkuk végét színes gyöngyök díszítik. A felnőttek csak ennyit látnak. Pont elférnek egy gyerek markában, de ők tudják,... több»

Rendező: Csaba Bardos
A népszerű Cipelő cicák sorozat újabb epizódjaiban (rendező: Bárdos Csaba) folytatódhatnak az apró kis varázslócicák és a gyerekek csodálatos kalandjai az NFI támogatásának köszönhetően.
#4

animáció

Filmio

A Városi legendák című sorozatban olyan mendemondákat gyűjtöttek egy csokorba a műsor készítői, melyek akár a mi családunkról is szólhatnának. Hiszen minden famíliának... több»

Rendező: Glaser Katalin
Szereplők: Gerő Botond
Dorkateo nevű felhasználónk ezekkel a sorokkal ajánlja a sorozatot: "Nagyon cuki szövegek, mókás képek, friss animációk. Rövid, pár perces részek követik egymást. Gyerekeknek és játékos lelkű felnőtteknek ajánlom." Szinte mindenkinek van egy olyan története családjáról, ismerőseiről melyek legendássá válnak, szájról szájra terjednek. Ezek a mesék a valóság és a képzelet keverékei. A legkülönbözőbb emberekről és dolgokról szólhatnak - szokásokról, szerencséről, csodákról és tragédiákról.
#3

animáció | rövidfilm

Janó Manó fénymannát készít az erdő lakóinak, hozzávalói a reggeli harmat és az öreg tölgyfa nedve. Egy szép napon azonban a harmat eltűnik, így a Csupalomb erdő teljesen a... több»

A Janó Manó és az elveszett harmatcseppek sorozat a gyerekek számára is érthető és szórakoztató formában mutatja be, mi történik bolygónkkal, ha nem vigyázunk rá. A második évaddal folytatódik!
#2

animáció

Draco, az iskolás vámpír kalandjait ismerhetjük meg, és osztálytársait, akikkel együtt tanul. több»

"Kelen Bálint Draco a borzasztó című animációs sorozata [...] az utóbbi évek egyik legötletesebb, legszerethetőbb projektjével pezsdítette fel a műfaj itthoni vérkeringését. A vérallergiás vámpírgyerek hátborzongatóan vicces kalandjait elmesélő széria[...] abból a szempontból mindenképpen a magyar animáció virágkorát idézi, hogy ráébreszt bennünket arra, mekkora szükség lenne hazai fronton manapság is a gyerekek és a felnőttek számára egyaránt élvezhető, nem mellékesen hallatlanul szórakoztató mesékre." - írta a sorozatról még tavaly a dot&line blog. A sorozat narrátora Reviczky Gábor. Draco kalandjai 2022-ben debütáltak.
#1

családi

Gyere, ismerd meg a legendás focista, Puskás Öcsi kalandos történeteit!

A futball szeretete mellett a barátságról, a találékonyságról és az önzetlenség fontosságáról szól Puskás Öcsit és barátait animációs formában a gyerekekkel megismertető sorozat.