Közösség

Vélemény:

 

87 A per

(1962)

A per

 
m.kaladze   2022.11.15 00:38
0

Valahol úgy érzem, vagy nem nőttem fel a műhöz, vagy nem az én világom. Én megértem, hogy Kafka az egyszerű kisemberről ír, aki ki van szolgáltatva a társadalomnak és a rendszernek, de úgy, hogy az illető nem is tud védekezni? Kérem az itteni kollégákat, akik tökéletesen megértették eme művet, magyarázzák el nekem jobban! Mert igen, maga a film nagy alkotás, ahogy a regény is, de csak nekem volt rendkívülien idegesítő és egyben zavaró is, hogy a semmiből csak úgy megvádolják a kisembert és a kérdésre is kérdéssel válaszolnak, vagy inkább úgy fogalmaznák, őt vádolják? Mint egy őrültekháza, ahol a normális emberen kívül nincs senki, aki megvédené őt. Ok, meglehet ez játszódott le a náci Németországban is, hogy aki a rendszer ellen volt, vége volt az illetőnek. De ott akadtak többen is, akik nem vélekedtek egy szinten a hatalommal. Kicsit a magyar A tanú című film is eszembe jutott, bár az inkább viccesen lett megcsinálva, és a különbség hogy míg A tanúban Pelikán József úszik az árral, itt a perben mindenki Josef K. ellen megy.