Közösség

Vélemény:

 

86 Isten hozta, őrnagy úr!

(1969)

Minden részletében tökéletes!

 
Berto49   2019.09.28 06:34
0

Állítólag miután Örkény István megnézte a színházi előadást, meg a filmet ezt mondta: „Nem is gondoltam, hogy ilyen jó darabot írtam!” Lehet, hogy nem így történt, de remekül illik az író egyéniségéhez, stílusához. Önfeledten nevetünk a tragikomédián, csak amikor vége, akkor döbbenünk rá az igazságtartalmára. „És olyan erőhatalom van-e, mely egy emberrel ember voltát megetethetné?” Egy ilyen helyzettel szembesül a Tót család, amikor az őrület lesz úrrá az értelmen. Mindenben alávetik magukat a beteg elme akaratának, éjt nappallá téve dobozolnak. A színdarab Thália Színházi ősbemutatójának szereposztásából (amelyet volt szerencsém látni!) egyedül az Őrnagy alakítója, Latinovits Zoltán „maradt” meg. Ez a szerep annyira hozzánőtt, hogy mással nem is lehetett volna eljátszatni. A mátraszentannai tűzoltóparancsnok, Tót Lajos egyenruháját Sinkovits Imre öltötte magára, úgy, hogy kiválóan illett rá, bár a Szabályzattal éles ellentétben állt a rendhagyó sisakviselet. Gyula fiúnkért bármit(?) megteszünk! Fábri Zoltán remekművének újranézését a nemrégiben megjelent hangoskönyv meghallgatása után határoztam el. A Mácsai Pál szenzációs előadásában hallható kisregény a XX. századi világirodalom egyik meghatározó darabja.