Közösség

Vélemény:

 

68 A véres dinasztia: A Borgia-család története

(2006)

A véres dinasztia: A Borgia-család története

 
Berto49   2018.05.10 17:03
0

Nem különösebben kedvelem a történelmi (kosztümös) filmeket, ezt egy olvasmányélményem alapján néztem meg. Valamilyen képet akartam kapni a reneszánsz pápák idejéből, sikerült is. Elképesztő és szinte hihetetlen, hogy milyen mély erkölcsi fertő uralkodott abban a korban. Nemrég mélységesen fel voltam háborodva a római korai császárság züllöttségén, romlottságán. Az azóta elmúlt évszázadok alatt csak – amennyiben ez lehetséges - romlott a helyzet. Nepotizmus, szimónia, gyilkosságok sorozata, a IV. század óta kötelezővé tett cölibátus negligálása volt a trend, és mindezt leginkább a Pontifex Maximus életvitelszerűen gyakorolta. Nem a spanyol születésű VI. Sándor (Rodrigo Borgia, 1431-1503) volt az első és utolsó pápa, aki mindezeket felsőfokon űzte, de őróla állítják, hogy személyében egyértelműen a pápaság legsötétebb alakja. Fia, Cesare Borgia aljasságban még rajta is túltett, haláláig, 31 éves korában ölték meg a navarrai Viena ostroma közben, annyi gaztettet követett el, hogy emberi léptékkel alig elképzelhető. Annyi haszna volt a filmnek, hogy hozzáfogtam Hermann Zsuzsanna: Cesare Borgia című könyvének elolvasásához. Talán átfogóbb ismereteket tartalmaz, bár vannak kétségeim.