A leghosszabb nap

The Longest Day

2021.07.25 Drtudor

A legjobb és a leghitelesebb alapmű a D-napról. Nem elég egyszer látni.

2019.03.21 Filmdoki

Sztárparádé Normandiában

A normandiai partraszállás eseményei a Ryan közlegénynek hála igencsak felkeltették az érdeklődésem, így ez után olvasgatva bukkantam rá eme klasszikusra, mely korának egyik szuperprodukciója, grandiózusságából pedig mit sem veszített. Mi több, az évek múlásával, akár a jó bor, tovább nemesedett. A leghosszabb nap Cornelius Ryan azonos című dokumentumregényét veszi alapul, melyben a szerző végigjárja a D-nap előzményeit, valamint több résztvevő személyes történetét is bemutatja, így átfogó képet nyújt a második világégés egyik leghíresebb offenzívájáról. Jól emlékszem, mikor először láttam a filmet, áthatott egy kellemes izgalom érzete. Azt éreztem, amit A Halál 50 órájánál is: egy olyan háborús filmet láthatok, mely számos karaktert mozgat, akiket koruk igazi nagyágyúi jelenítenek meg, látványos és megvan az a kellemes régi háborús filmes hangulata. Az egészet tetézte, hogy több oldalról láthattuk az eseményeket, és az egyes nemzeteket a megfelelő származású rendezők készítették el. Persze a filmet érheti kritika abból a szempontból, hogy nincs igazi főszereplője, a megjelenő figurák pedig vázlatosak, ezáltal nem tudunk senkivel sem azonosulni. Viszont a dokumentarista jelleg, az, hogy berántja a nézőt és percről percre közelebb kerülünk a támadás megindulásához, azt az érzést nem lehet elvenni ettől a filmtől.

2015.10.30 fcbnandi

régebben TV-ről vettem fel VHS-re mert nagyon tetszett, amikor először láttam. Annyira régi ez a film, hogy a régisége ad egy alaphangulatot az egész filmnek. A zenéje is nagyon jó lett. Háborús filmeket kedvelőknek kötelező.

2017.04.20 Rajkó

Több szempontból is remek film, bár a történelmiségét fenntartásokkal fogadnám. Nem igazán kísérli meg "helyretenni" a történelmet, ami persze nem is elvárás. Aki kedveli a műfajt, annak biztosan tetszeni fog. Mivel nem csak nyers történelmi téma, hanem élménygazdag is.

2016.08.13 kasztni

Te jó ég, mennyire jó ez a film. Ma már nem készülnek ilyenek, az biztos. Egyszerűen monumentális, a legapróbb részletekig kidolgozott. Henry Fonda alakítása megismételhetetlen, a díszlet lélegzetállító. Soroljam még? Egyszerűen ezt a filmet látni kell!

2015.08.30 Williamgek

John Wayne sosem tartozott igazán a kedvenceim közét, de ebben a filmben remekül alakít. Bár a történet kiszámítható és talán egy kicsit patritotikus is. Ennek ellenére nagyon élvezetes.