Huszadik század
Donald Sutherland
Dominique Sanda
Dominique Sanda
Gérard Depardieu

Magyarországon vágatlanul mutatták be a filmet, az első két részt 1978. szeptember 14-én, a harmadik-negyedik részt szeptember 28-án.

Amerikában a meztelen jelenetek miatt cenzúrázták a filmet.

A film fogadtatása mind a Szovjetunióban, mind az Egyesült Államokban hűvös volt. Amerikában sokallták a vörös zászlókat, a szocialista táborban pedig a kínai kulturális forradalom hatását vélték felfedezni.

1976. szeptember 25-én Olaszországban betiltották a filmet egy salernói könyvtárigazgató feljelentésére nyomán.

A filmet nagyrészét a Busseto községhez tartozó Corte delle Piacentinében forgatták, mely Verdi szülőfalujától, csupán 2 km-re található. A városi jeleneteket Guastallában vették fel. Egyéb forgatási helyszínek: a római Cinecittà stúdiója és Parma, Bertolucci szülővárosa volt.

Bertolucci a filmjét a négy évszak szerint tagolta. A nyári képek a fiúk gyermekkora, az őszi jelenetek a felnőttkor eseményeihez társulnak, a fasizmus évszaka a tél, a felszabaduláshoz pedig tavasz kapcsolódik.

A film nemzetközi forgalmazási címe 1900, de ez két okból is téves választás volt. Egyrészt a történet azzal kezdődik, hogy egy Rigolettónak öltözött ittas férfi azt kiabálja, hogy „Verdi meghalt!”, Verdi azonban nem 1900-ban, hanem 1901-ben halt meg. Az olasz cím sem kapcsolódik az 1900-hoz, ugyanis a XX. század sem 1900-zal, hanem 1901-gyel kezdődött.

Anita szerepét Maria Schneider kapta, ám a színésznő otthagyta a forgatást, Bertolucci ezután Stefania Sandrellinek ajánlotta fel a szerepet.

Orson Welles először elvállalta Alfredo nagyapjának szerepét, de később visszamondta, mert nem értett egyet Bertolucci alkotói módszereivel. A szerepet végül Burt Lancaster játszotta el.

Bertolucci Alfredo Berlinghieri szerepét Jack Nicholsonnak szerette volna adni, de ez nem jött össze, végül Robert De Niro kapta meg a szerepet.

Összességében nem nyújt földhöz vágós élményt, azonban a hosszú játékidő ellenére nem esik szét a film, zseniális jelenetek sora található benne, ennek és a színészi alakításoknak köszönhetően lesz elsősorban felejthetetlen élmény Bertolucci monumentális alkotása. 8/10 több»