Óz, a csodák csodája

The Wizard of Oz

Az írónak, mikor végre elkészült a film, nem igazán tetszett. Saját bevallása szerint ennek többször hangot is adott. Mégis az 1939-es Óz, a csodák csodája mára igazi klasszikussá vált.Szerző: JRD

Érdekes szemelvény a mű megszületésével kapcsolatosan, hogy eredetileg amolyan gazdasági meseként látott napvilágot, mely hivatott volt „elfogadtatni” a hitelpénz megjelenését az aranyfizetés helyett. Fura, hogy mára egy gazdasági „tanmeséből” szórakoztató és elgondolkodtató történet lett. Bár talán annyira nem is, hiszen ki ne tudná, hogy Piroska és a farkas története, vagy Hamupipőke meséje (vagy Hófehérke meséje, Csipkerózsikáé, Janicsi és Juliskáé stb.) sem úgy született meg, mint ahogyan mostanság ismerjük.Szerző: JRD

Óz igazi neve Oscar Zoroaster Phadrig Isaac Norman Henkel Emmannuel Ambroise Diggs, de ez csak akkor derül ki, ha elolvasod a történet második kötetét. O.Z.P.I.N.H.E.A.D. a monogramja. Mivel a pinhead nem éppen hízelgő szó az angol nyelvben (kb. tökfej), ezért a szereplő lerövidítette, és így lett csak Oz, azaz Óz. Az első kötetben egyébként főként csak Varázslóként hivatkoznak rá. Szerző: JRD

Abban az időben a filmstúdiók beleszólhattak a szereplők magánéletébe, táplálkozási szokásaiba is, így Judy Garlandot arra kényszerítették, hogy éhezzen és dohányozzon, naponta csak egy tál salátát és egy kis adag levest ehetett.Szerző: Zsolt Zsolt

A film 1978-as átdolgozásában Michael Jackson alakította Madárijesztőt.Szerző: Artemisia

A Gyáva Oroszlán valódi oroszlánbőrből készült jelmeze több mint 45 kg-t nyomott.Szerző: Artemisia

A szóbeszéd szerint az egyik Pöttömöt alakító férfiszínész öngyilkos lett, egy a stúdióban felépített erdőben lévő fára akasztotta fel magát. Ez látszik is abban a jelenetben, mikor Dorothy, a Madárijesztő és a Bádogember hárman elindulnak a Sárgaköves Úton az erdő felé. Való igaz, hogy az ominózus jelenetben látni egy sötét alakot az egyik fán himbálózni. Azonban az MGM cáfolta a híresztelést, és azzal magyarázta a sötét alakot, hogy a forgatásra madarakat rendeltek az erdőbe, és egy madarat látunk a fán. A 60. évforduló alkalmából kiadott VHS-eken már digitálisan eltüntették az alakot.Szerző: Artemisia

Judy Garland exférje könyvében azt írja, hogy a Pöttömöket alakító férfiszínészek zaklatták a kiskorú Judy Garlandot a forgatások során.Szerző: Artemisia

A filmen 3 rendező is dolgozott. Az elsőt, Richard Thorpe-ot 2 hét után kirúgta az MGM, őt váltotta George Cukor, aki az Elfújta a szél forgatása miatt nem tudta folytatni, így kapta meg végül Victor Fleming a rendezői széket.Szerző: Artemisia

Noha a film 1939.augusztus 25-én jelent meg, Magyarországon csak 1960.december 8-án mutatták be.Szerző: Artemisia

Judy Garland és a kis Totot alakító kutyus nagyon megkedvelte egymást, a forgatási szüneteket rendszerint együtt töltötték.Szerző: Artemisia

Eredetileg Shirley Temple kapta volna Dorothy szerepét, aki akkor mindössze 11 éves volt, így jobban megfelelt volna a gyerekkarakternek. Azonban a producerek nem találták megfelelőnek az énekhangját, így az akkor 17 éves Judy Garland kapta meg a szerepet.Szerző: Artemisia

Az öreg Nyugati Boszorkányt alakító Margeret Hamilton csupán 36 éves volt a forgatás idején.Szerző: Artemisia