Az utolsó prémvadász

Az utolsó prémvadász

The Last Trapper

Az utolsó prémvadász című dokumentumfilm Norman Winther és felesége nem mindennapi életét mutatja be. A házaspár a Yukon hófödte tájain küzd az életben maradásért. Norman nem véreskezű vadász; csupán a mindennapi betevő miatt vadászik az állatokra. Az ipar… Több

Rendező: Nicolas Vanier
Forgatókönyvíró: Nicolas Vanier
Ország: Németország, Franciaország, Kanada, Svájc, Olaszország
Premier (HU): 2007.11.26.

2024.02.24 Dorkateo

Harmóniában élni a vadon mélyén

Csodálatos film Az utolsó prémvadász trapperről, a Yukon folyó menti kanadai régióban. Dramatizált dokumentumfilmet láthatunk, amiben csak a medve volt szerződtetett példány, minden más eredeti felvétel. A szánhúzó kutyák nagyszerű munkát végeztek, Apach, a fiatal szuka továbbviszi tudását a kölykeiben. A prémvadász, Norman Winter az utolsók közt van, aki csapdákat állít és vadászik a kanadai vadonban. Nem mészárlás ez, tiszteletben tartják a természet egyensúlyát, abból vesznek el, amiből bőven van, és sosem többet, mint amire tényleg szükségük van. Ha mind így élnénk, mi a civilizáltnak tartott emberek, nem borulna fel a Föld és a természet harmóniája. Nem a húsevésre értem, hanem a természethez való egészséges viszonyra gondolok. Norman üzenete: „A boldogságom főként attól függ, hogyan viszonyulok a körülöttem lévő világhoz. Nemcsak csodálom, hanem a része is vagyok. Az embereknek soha nem kellett volna elveszíteniük a kapcsolatot a természettel. Eggyé kell válnunk a környezettel. Ha az emberiség túl akar élni, akkor el kell kezdeni együtt élni a természettel, nem pedig ellene.”

2017.12.26 ollggaalek

Sok helyen azzal a kritikával találkoztam, hogy rossz a színészi játék. Úgy érzem hangsúlyozni kell, hogy ez nem egy hollywoddi, stúdióban forgatott cukormáz. Igazi emberek, igazi körülmények között a valós természetben. Mi kell ennél több?

2021.01.19 Bálint

Nem bántam meg, hogy megnéztem. Úgy érzem, manapság a filmek jellemzője, hogy tele vannak felesleges marhaságokkal. Itt nem így éreztem. Élveztem minden pillanatát és nem éreztem feleslegesnek, ezen kívül a béke érzését is közvetítette felém. Kedvem is támadt utána egy kis természetjáráshoz.

Nicolas Vanier ismert természetfilmes rendező, aki dramatizált valós történeteket álmodik vászonra. Sokszor kritizálják felfogását, ami a játékfilm és a dokumentumfilm keskeny mezsgyéjén mozog, de van igazság abban, hogy ha csak dokumentumfilmeket készítene, sokkal kevesebb ember nézné meg azokat, és így nem ismernék meg ezeket a csodálatos értékeket, elfeledett tudásokat, természeti ismereteket. Olyan filmeket köszönhetünk neki, mint a Loup (Farkasbarátság) (2009), a Belle és Sebastian (2013), a Taníts meg repülni! (2019) vagy a Poly (2020).Szerző: Dorkateo

A rendezőt, Nicolas Vanier-t sok kritika illette, hogy nem eléggé valódi a dokumentumfilm. Ugyanakkor nincs senki, aki hasonló filmet készített volna, így a hibái ellenére is értékmegőrző művet láthatunk.Szerző: Dorkateo

Ismeretek nélkül azt gondolhatjuk, hogy a csapdázás, lelövés kegyetlenség, és az állatok kipusztulásához vezet. Ez nem így van, biológiai kutatások igazolják, hogy egy terület populációját jobban egyensúlyban lehet tartani, ha korlátok között tartják a túlszaporodást, vagy ha pl. alfahímeket elfogva növelik a szaporulatot.Szerző: Dorkateo

A musher szánhúzót jelent. A hagyományosan szánhúzó kutyákkal közlekedőket, és a szánhúzó kutyafajtákat értik ezalatt. Sokan már nem tartanak kutyafalkát, inkább gázolajjal működő hószánokat vesznek.Szerző: Dorkateo

A prémvadászokat a franciául trappeur, vagy angolul trapper elnevezéssel illetik Észak-Amerikában.Szerző: Dorkateo