Keanu Reeves neve a XXI. században tulajdonképpen két mozis franchise-zal forrt össze visszafordíthatatlanul. Természetesen az ezredforduló környékét lázban tartó Mátrix trilógiáról és a mögöttünk hagyott évtized talán legnagyobbat durranó akciótrilógiájáról, a John Wick filmekről van szó. Igazán egyiket sem tudnánk elképzelni Keanu Reeves nélkül. És mit szólnátok hozzá, ha azt mondanánk, hogy nem csak az ő személye a kapocs a két franchise között?

Néhány évvel ezelőtt – még a John Wick: 3. felvonás - Parabellum premierje előtt felbukkant a világhálón egy nagyon érdekes teória. A rajongók egyébként is szeretnek mindenféle elméleteket felállítani a filmekkel kapcsolatban, amelyek elsőre talán fel sem tűnnek senkinek, de egy picit jobban belegondolva, mindig van bennük valami igazság.

Ilyen volt az a rajongói felvetés is, amely szerint a John Wick: 2. felvonás valójában egy titkos folytatás volt a Mátrix-trilógiához. A teóriát négy fő pillérre alapozták.

Az első maga John Wick és Neo karaktere és a köztük lévő meglehetősen erős hasonlóság. Most nem is arról van szó, hogy mindkettőjüket Keanu Reeves keltette életre, hanem ennél jóval többről. Mindkét karakter szemrebbenés nélkül gyilkol le akár több tucat embert is, ha a szükség úgy hozza. Márpedig mindkettejük esetében sokszor hozta úgy. Mindketten erősen ragaszkodnak a fekete ruhákhoz. És a két karakter viselkedése is elég sok hasonlóságot mutat: csendes, maguknak való fickók, akik ritkán szólalnak meg, akkor is tömören és lényegretörően. Ja, és arról se feledkezzünk meg, hogy valahogy mindketten mintha immunisak lennének a feléjük repkedő golyókra…

A második pillér a feltételezés, miszerint valójában a John Wick: 2. felvonás eseményei a Mátrixban zajlanak. Ezt támasztja alá, amit az imént említettünk, vagyis mintha John Wick beütötte volna a halhatatlanság kódját. Ezer és egy szituban kellett volna azonnal meghalnia, de semmi. Aztán ott van a jelenet, amikor Winston valósággal megállítja a Central Park életét. Olyan hatása volt, mintha egy mesterséges világ – a Mátrix – egy hibája lenne. És akkor még nem is beszéltünk arról, ahogy az emberek reagálnak a John Wick körüli állandó akcióra. Lövöldözés, kaszabolás, gyilkosságok az utcákon és zsúfolt helyszíneken, de mintha az emberek észre sem vennék, mi folyik mellettük. Pont, mintha a Mátrix mesterségesen generált karakterei lennének.

A harmadik pillér természetesen Morpheus karaktere. Az elmélet szerint nem véletlen, hogy a Mátrix-trilógia után a John Wick: 2. felvonásban is felbukkant Laurence Fishburne, és pontosan ugyanolyan karaktert alakított. Egy idősebb mentor jellegű fickót, aki tanácsokkal látja el és segíti John Wicket. Pont, mint Morpheus a Mátrixban. És még a habitusuk is hasonló: sziklaszilárd ember, aki a legmeredekebb szituációban is higgadt marad.

Végül, de nem utolsósorban a negyedik pillér: Chad Stahelski. A kaszkadőrből lett rendező a pályafutása elején többek között a Mátrix-trilógiában is dublőrként tevékenykedett: Keanu Reeves dublőreként. Innen már csak egy lépés, hogy élete első komolyabb rendezői munkájába belecsempéssze egy korábbi meghatározó munkáját.

Természetesen mindezek csak rajongói találgatások, de ugye, hogy mint sok más hasonló rajongói teóriában, ebben is lehet némi igazság?