Közösség

Vélemény:

 

85 A Tenkes kapitánya

(1965)

A Tenkes kapitánya

 
HercegPeter   2018.08.28 10:14
1

Zseniális. Nem azért mondom, mert manapság minden régi filmre ezt szokás mondani, hanem mert tényleg lenyűgöző. Persze mai szemmel már inkább szórakoztatónak mondanánk ezeket a harcjeleneteket, mintsem izgalmasnak. Vagy ott van például amikor a labancok üldözik a kurucokat és láthatóan a levegőbe lőnek, de mégis találnak. Ezek az apró dolgok teszik bájossá ezt a filmet. Persze, ha ezt egy mai filmben látjuk kinevetjük, de itt egy rossz szavunk se lehet rá. El kell fogadnunk, hogy ez egy több, mint ötven éves film. Ezeknek a filmeknek egyébként is megvan a maga bája. A történet egy kicsit "ludasmatyis". A köznépből kiemelkedik valaki és borsot tör a környéket sanyargató uraság orra alá és móresre tanítja annak embereit. Ennek ezért valószínűleg mélyebb tartalma is van, hiszen néhány évvel az '56-os forradalom után tudjuk, hogy az emberek nem túlságosan szívlelték az akkori vezetést. Nekik is jó lett volna egy ilyen hős. Egyértelmű, hogy manapság már csak nagyon ritkán sikerül ilyen szórakoztató és összetett filmet készíteni. Ez egyszerre volt kalandos, humoros és egy picit romantikus. Tökéletes betekintést nyújt a magyar történelem egy igencsak fontos korszakába. Én ugyan csak a filmet láttam, ami a sorozat összevágásával készült, de bátran merem ajánlani azt is mindenkinek. Én is meg fogom nézni majd, hiszen még a három órás mozifilm is csak a 13 részes sorozat felét foglalja magába.