Sokszor láttam, és nem szoktam le róla. Thomas Harris regényének filmadaptációja, amelyet Jonathan Demme rendezett. Naná, hogy olvastam a könyvet! A zeneszerző Howard Shore.
A filmben van egy igazán meglepő, és nagyon jól kivitelezett fordulat, amikor az FBI és Clarice Starling (Jodie Foster) FBI-tanonc ugyan külön utakon, de elindulnak elkapni a morbid sorozatgyilkost, James Gumbot, gúnynevén Buffalo Billt (Ted Levine). De nézd meg, és megtudod! :)
Az egész filmet borzongás és sötét hangulat járja át, de élvezetesen. Buffalo Bill által garantáltak a bizarr jelenetek, nem véresen, de sejteti a brutalitást, és a sorozatgyilkos obszcén vágyainak szemléltetése kizökkenti a nézőt a maradék nyugalmából is.
A film hosszadalmasabb (nem vontatott!), és tartalmas tetőfoka Bill emészthetetlen "munkássága" és torzult vágyai által való változása, valamint a mindezzel szembenálló Clarice Starling aprólékos, következetes nyomozása, amelyet Dr. Hannibal Lecter (Sir Anthony Hopkins), pszichopata sorozatgyilkos jelentős útmutatásai számottevően mozdítanak előre.
Felkapott, hogy Sir Anthony Hopkins filmtörténeti rekordot állított fel Hannibal Lecter megformálásáért, ugyanis összesen 20 percet látni a képernyőn, mégis Oscart kapott érte, és halhatatlan ikonikussá vált a karaktere. Hihetetlen, de ez a néhány perces teljesítmény a film első számú tetőfoka. 20 perc ide vagy oda, Hopkins tekintete mereven a lelkünkig hatol, és többé el sem felejtjük. Hátborzongató. Lúdbőrös lettem, és az a 20 perc azóta is a legemlékezetesebb.
A nézőnek kielégíthetetlen kíváncsisága támad Hannibal személye iránt. Hiszen amíg a képernyőn van, Hopkins által átütő erejű. Bizarr kommunikációjából pedig még többet akarunk, és figyelemfenntartva várjuk, mikor mond újra valami szokatlanul megdöbbentőt és briliánsat. S ámulunk, ahogy nyugalom átjárta egyszerűséggel űbereli a képzett pszichiátereket, ügynököket, köztük Clarice Starlingot is.
Amúgy Clarice és Hopkins közt remekül működik a kémia. Clarice Starling még egyelőre sérülékeny, de erősen feminin figura: rendíthetetlenül helytáll a rendvédelmi testület férfivilágában, és bátran szembe mer nézni a mindenkit visszautasító szörnyeteggel, Hannibállal. Hogy ő csak egy nő, azt érzékeltetik vele munkatársai, és kételkednek a szakértelmében, de ő mindenre visszafogottan, ám tudatosan reagál, finoman helyretéve őket.
Buffalo Bill (Ted Levine) a megtestesült gonosz, torz lelkű. Molett nőket cserkész be csellel, foglyul ejti őket egy kútban. Áldozatát céllal éhezteti, végül meggyilkolja, majd lenyúzza a bőrét (utóbbi kettő nincs megmutatva), hogy női kosztümöt varrjon magának. Van több stb. is. Karaktere kidolgozott, és több amerikai sorozatgyilkosból gyúrta össze Thomas Harris.
Ted Bundy magát sérültnek tettetve cserkészte be áldozatait. Ed Gein hullák, majd két megölt nő bőréből ruhát és maszkot varrt. Gary M. Heidnik hat nőt elrabolt, megerőszakolt, kínzott, és egy gödörben tartotta őket. Jerry Brudos agyonvert nők ruháit hordta, anyja lányként nevelte. Bill folyton változik, s ez izgalmassá és igazán veszedelmessé teszi. Ambivalens, a saját testétől és elméjétől is idegen. Improvizációjával Levine rengeteget hozzátett karakteréhez.
Bill zavart elméjének a zseniális Hannibal volt a pszichiátere, tehát alaposan kielemezte, megfelelően értelmezni tudta eltorzult páciense személyiségét. Az FBI bicskája jócskán beletörik a gyötrelmes nyomozásba, ezért már képes elmenni a végsőkig, hogy Billt megállítsa, elkapja és kivonja a forgalomból. A végső megoldás, az utolsó remény a szigorúan fenntartott elmegyógyintézet üvegfala mögé száműzött Dr. Hannibal Lecter.
Ám a hozzá küldött ügynököknek hátat fordított. Az intézmény vezetője, Dr. Frederick Chilton (Anthony Heald) kiemelten nem tud mihez kezdeni a helyzettel. Ő torkosan, szabálytalanul, zsarnok módban minduntalan arra vágyik, el akarja érni, hogy Hannibálról valós jellemrajzot állíthasson fel. Terve, hogy ő legyen az első és egyetlen, aki cáfolhatatlan könyvet ír Lecterről. Posztjával visszaél ennek érdekében, és újra meg újra Hannibal megtörésére törekszik. Mit ne mondjak, roppant ellenszenves karakter, teljesen kedvelhetetlen, és nem lehet sem sajnálni, sem megérteni.
Nem jellemző, hogy a 'Hannibal filmekben' (hadd ne soroljam fel) humor jelenik meg, de ebben elégedetten kuncogtam, amikor Chilton doktor felbontott levelét Hannibal adja át neki, és mellékes módban tesz mellé egy apró megjegyzést.
Nem tudok rájönni egy számomra valószerűtlen szálra, amin eléggé értetlenkedem is, és valószínűleg sosem fogok megbarátkozni vele, csak beletörődtem: miért vezényelnek egy teljesen tapasztalatlan FBI-tanoncnőt (még csak nem is ügynök) egy éretten tapasztalt, kiemelkedően intelligens és sokoldalúan művelt, iszonyatosan veszélyes pszichopata sorozatgyilkoshoz, hogy kizökkentse higgadt ellenállásából. Főképp, hogy Hannibal orvos és pszichológus is, nem mellékesen kulináris élvezettel emberhúst is eszik.
Hannibal ugyan speciális cellában van (üvegfal mögött), de még így is érezni a veszély zamatát. A tapasztalt és intelligens férfi ijesztő, kifinomult és érdekes. Továbbá művészien rajzol, és kedveli a komolyzenét. Clarice Starling ugyan elszántan bátor, ösztöne feltörekvő, jól képzett és művelt, gyorsan kapcsol, azonban esetlen, rutintalan kezdő, átszövi az ártatlanság, továbbá felkészületlen, tapasztalatlan és gyámoltalan, míg Hannibal jelentősen szakavatott, éberen öntudatos, gyakorlott és verzátus. Egy zseniális elme. Nem mellesleg elsőrangú pszichiáter.
Clarice-szel asszertív kommunikációt folytat mindvégig. A nő többféleképpen próbál célravezető kommunikációt elérni Hannibállal, de sorra kudarcot vall, hiába igyekszik. Aztán még hecceli is a férfit, amivel szintén befuccsol. Hannibal meglátja mindenki gyenge pontját, és azt provokatív, gúnyos incselkedéssel állítja szembe az emberrel. Clarice-szel is így tesz. (Ahogy Chilton doktorral és az elnökasszonnyal is, amikor annak mellbimbójának keménységét firtatja.)
Ez az egyetlen negatív tulajdonsága van, semmi más nincs. Csupán ekkor modortalan, amikor túlzott nyíltsággal egyenes és szemtelenül őszinte. A csupasz, csontig hatoló igazság fontosabb számára, és kizökkenti a másikat, kivéve Clarice-t.
Hannibal felismer valamit Clarice-ben. Elbűvöli, hogy szende, de törtető, és kecsegteti tapasztalatlansága. Továbbá felismeri, hogy művelt és gyors észjárású. S amúgy megjelenése visszafogott, mégis látszik, hogy vonzó nő. Hannibal a segítségéért cserébe csupán egyvalamit kér: betekintést Clarice elméjébe és lelkébe, legfőképpen múltja érdekli és a félelmei. (Később áthelyezését is kéri.)
Végül valamit valamiért párbeszédet folytatnak, íratlan szabály alakul ki közöttük: Clarice esetlenül, de mindig őszintén és nyíltan mesél mindenről, ami érdekli Hannibált. Kialakul a mester-tanítvány/orvos-páciens játék, amely többször tetőfokra hág. Kölcsönös bizalom és tisztelet szövődik köztük.
Párbeszédeik intellektuálisak és asszertívek. Hannibal átlátja és megérti Starlingot, jelentős segítséget és útmutatásokat ad a nő számára, de utalásokat téve teszi ezt meg, mert szemlélni kívánja, hogy Clarice rájön-e a dolgok nyitjára, és képes-e a lendületes fejlődésre, továbbá kiállja-e a próbatételeket. Hannibal lehetőséget ad számára, hogy önmaga fejlődjön, és észleli, ahogy a nő mindinkább rákap az ízére, és egyre jobban belejön, elnyomott merészsége pedig a felszínre tör, és a továbbiakban mindez végig jellemző marad rá (a Hannibalban is).
Akaratlan fogja el az embert az érzés, miszerint beszélgetéseik alkalmával idővel halvány, törékeny, finom intimitás alakul ki. Hannibált izgatja Clarice személye, s idővel elkezd vonzódni hozzá. Miközben Clarice Bill nyomára akad, és megpróbálja elfogni, addig Hannibal agyafúrt és brutális módon megszökik a szigorúan őrzött elmegyógyintézetből, és megnézhetjük a Hannibal c. filmet, mint folytatást.

90 A bárányok hallgatnak (1991)
Clarice Starling (Jodie Foster) FBI-os karriejébe egy nagy kihívás érkezik, Dr. Hannibal Lecter (Anthony Hopkins) közelébe kell férkőznie, hogy rávegye segítsen megoldani egy... több»
Szereplők: Anthony Hopkins, Jodie Foster, Ted Levine, Edward Saxon, Diane Baker