Közösség

Vélemény:

 

83 Janus

(2015)

A besúgás nem rendszerfüggő

 
Berto49   2019.03.23 16:06
1

Romániára is alaposan ráfért a rendszerváltozás. A hétköznapi élet minden területét éberen figyelte, és a legkisebb gyanú esetében könyörtelenül lecsapott a Securitate. Nem mintha nálunk nem így lett volna, csak éppen III/III-as Csoportfőnökségnek hívták. A külsőre legderekabbnak látszó sebész, Kocsis Ferenc (Seress Zoltán kiváló alakításában) magnetofon pontossággal szinte azonnal mindent jelentett tartótisztjének. Egy helyen olvastam, hogy „A film Tőkés László hugáról és annak férjérõl (Barta Tibor) szól, akiről később kiderült, hogy Stelian fedőnéven a Securitate beépített ügynöke volt, aki folyamatosan jelentett a Tőkés családról a román hatóságoknak.” Az idézet igazságtartalmáról nem tudtam meggyőzödni, de könnyen elképzelhető. Én a rendező, Gyöngyössy Imre Bence nevű fia helyében Marozsán Erika helyett más színésznőre bíztam volna a női főszerepet, de ez az én egyéni problémám. Bárcsak nálunk is születne hasonló témájú film, mert a jó „Vizsga” (2011) mellett a „Drága besúgott barátaim” próbálkozott vele, de az eredmény még a semminél is kevesebb. A mondás szerint: a remény hal meg utoljára.