2025.04.23 22:47 Ahoj poplacsek Olvasottság: 103x
1

3/10 a keskeny vonal, ami elválasztja a jót a gagyitól

Jim Mickle, ipari tanuló filmkészítő ezt eléggé eltolta. Az első 50 perc még igen szépen alakult, lehetett rakosgatni a puzzle-t, hogy hogy állnak össze a sorozatgyilkos és sci-fi-fi elemek egy egésszé. Na és meg kell hagyni, nagyon szépen van fényképezve az egész. Igaz, mindez mára végletekig elcsépelt zenei megoldásokkal párosul, és a szereplők is túl sztereotipizáltak. De azért odáig klasszul alakul. És akkor valahol ott az 50-51. perc környékén egy bukófordulóval lemegyünk zsé kategóriába.

A cselekmény 1988-tól 2015-ig tart, mégpedig 9 évente bekövetkező pontokon: egy 2025-ös nyitány után megyünk 1988-ba, majd 1997-be, 2006-ba, végül 2015-be. A részletes ismertetésétől megkíméllek benneteket, inkább adok pár támpontot, hogy miért gagyi az egész.

3/10 a keskeny vonal, ami elválasztja a jót a gagyitól

1. A bizonyos 50. perc környékén jön egy India környéki származású tudós arc, és a néző legcsekélyebb felkészítése nélkül bemondja, hogy hát izé, van a szuperhold minden 9. évben, és olyankor dimenziókapu nyílik más világokba. Olyan természetességgel, mintha azt mondaná, hogy csütörtökönként szokott új akció indulni a Lidl és Aldi áruházakban. Hagyjuk is ennek az értelmét, meg hogy honnan szedte a tudóskánk ezt az ötletet (ami, kapaszkodj meg, igaznak bizonyul persze a későbbiekben)! Ezzel szemben a valóságban szuperhold állandóan előfordul, van, hogy évente többször, na és el se hiszed, de ráadásul teljesen rendszertelen időközönként.

2. A filmben látunk egy sótartós szemléltetést egy sarki étkezde asztalánál, hogy hogyan megyünk mi, átlagemberek az időben előre, és aki meg 9 évente jön a jövőből, ő szembe jön. Ez zagyvaságnak tűnik, és a rendező se tud mit kezdeni vele, mert persze olyan rokonsági kapcsolat derül ki (mellesleg eléggé kiszámítható módon), ami ennek a sótartós demónak naná, hogy ellentmond.

3. Az igazságosztónk azért jár vissza, mert kialakult egy mérgező tanokat hirdető, náci jellegű politikai szerveződés, akik később nagy bajt hoznak a világra. A terv szerint ha prevenciós céllal likvidálják a tanok megalkotóit, minden rendben lesz a világban. Ez egy az egyben olyan, mint amikor golyóban érkezett a meztelen T9000-es, hogy szétlője az összes Sarah Connort. Csak a mérgező eszme még annyira se olyan, mint Sarah Connor, vagy pláne a fia, a tehetséges harcos John Connor, hogy egyszeri és megismételhetetlen.

John Connor se volt az, de a mérgező eszme ellenszere meg nem lehet az, hogy piff, kiirtjuk, ugyanis az állandóan jön mindenhol, mint a gyom. A mérgező eszmék ellenszere a többségi normális társadalom immunitása. Más kérdés, hogy amikor ezt írom, a társadalom védekezőképessége épp hanyatlik (vö.: globális elhülyülés).

4. A rosszak kiiktatására a T-9000-nek elég volt egy lefűrészelt csövű puska. Itt valami távaktivált izotópot (ne röhögj, tényleg!) használnak, ami adott pillanatban hat. Ennek semmi értelme, mert persze minden célszemély hétköznapi helyzetek (vendéglői konyhai ételsütés, zongorázás, buszvezetés, kórházi ellátás stb.) során patkol el. Ez az izotóposdi jó nagy parasztvakítás, enélkül nyilván sokkal karcsúbb lett volna a forgatókönyv. Így nem lett karcsú, csak ostoba.

+1 Bónusz hülyeség: a lőfegyverek hazájában a rendőr nem lövi minimum lábon a gyanúsítottat, aki kereket akar oldani. Bár elfogadom azt is, hogy ha nem lenne ilyen igen töketlen a rendőr koma, akkor félórás lett volna a film. Vagy inkább el se készül, mert az a csekély értelme is kiveszett volna a sztorinak. Na ennyi.

krimi | misztikus | sci-fi | thriller

Egy philadelphiai nyomozó a teljes életét feltette arra, hogy elkapja végre azt a gyilkost, akinek bűncselekményei racionálisan egyre kevésbé magyarázhatók meg. több»

1