Közösség

Vélemény:

 

57 Ők

(2022)

elfogadás vagy balta

 
Greta   2022.12.29 10:35
2

Spoiler! Precízen elkészített film, erős atmoszférában adja vissza a traumatizált nő benyomásait a férfiakkal szemben: félelmet, megalázottságot, kiszolgáltatottságot, elbizonytalanodást, viszolygást, értetlenséget, dühöt. A „férfi” egy jelenség a filmben, nem konkrét személy, hanem mitikus lény, akivel szembe kell néznünk, nekünk, nőknek. Hogyan is viszonyuljunk ehhez a logikátlan, ijesztő, agresszív, de ősi lényhez? A hősnő baltát ragad a teljesen kaotikus csúcsponton, de hogy használja-e, nem derül ki. Mikor felteszi a nagy kérdést: „Mit akarsz tőlem?”, a férfi már csak egyszerű, szelíd, hétköznapi halandó ismét, a válasza: „Szeress engem.” Bízzunk benne, hogy a nő ezen a ponton a megértés útjára lép, ami az elfogadáshoz vezeti, és az utolsó jelenet megbékélt mosolya már ennek tudható be, nem a baltának. Jó rendezés, csodás ír és angol színészek, mesteri operatőr munka, maradandó élmény, csak nekem a témaválasztás, a mondanivaló kicsit egyszerű, így nem szól nagyon-nagyot, de nem is kell. Akit érint, azt megtalálja. Míg a rendező előző filmjein (Expedíció, Ex machina) egyértelműen éreztem a zavaró hollywoodi befolyást, itt élvezhettem a letisztult angol filmművészetet. Négy és fél csillagot adnék, ha lehetne.