Prehisztorikus bolygó (2022)

Prehistoric Planet

MoviesChris   2023. 02. 06.

A Prehisztorikus Bolygó egy fantasztikus dokumentumfilm-sorozat. Elkepesztő az a technikai zseni, amivel ezt az alkotást létrehozták. Hihetetlen a lények megalkotása és azoknak a tájban elhelyezése. Ha már tájak: azok már önmagukban megérnének egy kü... több»

kabel   2022. 07. 06.

Hihetetlen

Sajnos, a Jurassic World borzalmas filmje miatt ez nem kapott elég publicitást, pedig egy olyan minőségi, érzelemmel és történelemmel teli sorozatot kapunk, amihez foghatót ritkán láthatunk. A különböző állatok nem vérszomlyas fenevadként vannak bemutatva, átlagos, napi tevékenységüket mutatja be a sorozat: hogyan keresnek párt, hogyan vakarják meg a hátukat, hogyan raknak tojást. Mindezt olyan realisztikus dinoszaurusz animációkkal és modellekkel láthatjuk, hogy minden eddigi dinós sorozat eltörpül mellette. A legszebb az egészben, pedig az, hogy ez mind valódi, nem valami romanitcizált kép vagy túlrajzolt concept art.

JRD   2023. 01. 05.

Kihagyhatatlan!

Megszoktuk, hogy David Attenborough minden filmje ismeretet, tudást ad át, és teszi ezt mindig ízlésesen, pontosan és érdekfeszítően. Ez az ismeretterjesztő 5 részes természettudományi sorozat sem kivétel. A technika segítségével megjelenített dinoszauruszok életét követhetjük nyomon a 66 millió évvel ezelőtti korban. A gyártás folyamán komoly háttérmunkálatok, kutatások folytak, és neves tudósok, szakértők vettek benne részt. A végeredmény önmagáért beszél. Érdemes megnézni. Szóval filmre fel, és jó szórakozást!

pet-et   2022. 05. 23.

A trailereket látva vizuális csemegét vártam ettől a sorozattól, és valóban jobb volt, mint amire számítottam. Az ember elfelejti, hogy CGI-t néz, és ami még könnyebbé teszi a felejtést, azok a rövid történetek, amik a szereplőkhöz, azaz a dinoszauru... több»

G.Noir   2022. 10. 09.

Természetesen jár az 5 csillag, mert gyönyörű, izgalmas és érdekes. Egyedül azon mosolyogtam, hogy ezek a dínók (talán a repülő őshüllőket leszámítva) nagyon kigömbölyödtek. A tollakról tudtam, de arra nem számítottam, hogy az új ábrázolásukban kicsit ducibbak is lesznek, mint a korábban. :)

M4T   2022. 05. 24.

A dinoszauruszok, a pteroszauruszok és a tengeri hüllők olyan valósak és a vizuális effektusok olyan jók, hogy majdnem azt hittem, nem CGI volt, hanem valódi. Valóságosnak tűnik.

A film zenéjét a sokszor hallott Hans Zimmer , Kara Talve és Anže Rozman szerezte.

(JRD )

A sorozat célja nem csupán az volt, hogy a legfrissebb tudományos eredmények és elméletek felhasználásával naprakész képet mutasson az őskori állatokról, hanem az is, hogy foglalkozzon a paleontológiai médiumok néhány gyakori kliséjével. A 2000-es és 2010-es években, a bemutatón dolgozó tudósok és művészek közül sokan, például Darren Naish tudományos tanácsadó is kulcsszerepet játszott abban, hogy újraértelmezze a történelem előtti állatok megjelenésével és viselkedésével kapcsolatos ismereteinket. A régebbi médiában a dinoszauruszokat gyakran nagyon kevés lágy szövettel és tompa színekkel ábrázolták. A sorozat tehát olyan spekulatív, de tudományosan megalapozott tulajdonságokat mutat be, mint például az állatok élénk színei, vagy bizonyos állatok felfújható bőrszerkezetei. Az olyan ragadozó állatokat, mint a T-rexet, gyakran hiperaktív, ordító szörnyetegként jellemzik a médiában, aminek soha nem volt tudományos alapja. A 20. század közepén a hiedelem szerint a húsevő dinoszauruszok féltek a víztől, a növényevők szelíd óriások voltak, a dinoszauruszok pedig nem tudnak túlélni hideg éghajlaton. Ezek az elképzelések szintén alaptalanok, így a sorozat T-rex úszást, heves harcot folytató növényevőket és a sarkvidékhez közeli vidékeken élő dinoszauruszokat ábrázol, amelyeket zsírréteg vagy toll véd a hidegtől.

(Thibo84 )

Az előállítás során egy tudományos tanulmány kimutatta, hogy a szarvas Carnotaurus ragadozó dinoszaurusz hátán és oldalán lévő nagy, göröngyös pikkelyek valószínűleg nem rendezett sorokba rendeződtek, ahogy korábban gondolták, hanem véletlenszerű, szabálytalan mintázatba. Azt is feltételezik, hogy a szarvak életükben sokkal nagyobbak lehettek keratinos hüvelyük miatt. A műsor Carnotaurus modelljeit még a megjelenés előtt véglegesítették, és a tudományos tanácsadók nem kaptak hozzáférést a tényleges fosszilis anyagok tanulmányozásához, így a sorozatban szereplő állat terveit általában elavultnak tekintik.

(Thibo84 )

Ha dinoszauruszokkal kapcsolatos médiatermékekről van szó, akkor kapásból mindenki a Jurassic Parkot kezdi emlegetni. Pedig jóformán se szeri, se száma a mindenfelé fellelhető dínós kontentnek. A blockbusterek és a szélárnyékukban megbúvó semmirekellő trash fércművek mellett azonban egy méltatlanul elhanyagolt szegletben húzódnak meg az ismeretterjesztő sorozatok. Persze aki gyerekkorától fogva benne ragadt a dínómániában, annak nem sok újat lehet már mutatni. De a Prehisztorikus bolygó még az ő számukra is olyat nyújt, amitől nehéz lesz észhez térni. A David Attenborough által narrált ismeretterjesztő sorozat már most olyan megkerülhetetlen klasszikus, amire nagyon régen volt példa a témában. Prehisztorikus bolygó kritika és ajnározás. több»