The Key

David Ross (William Holden) amerikai hajóskapitány a II. világháború kezdetén csatlakozik a brit haditengerészethez, hogy vontatóhajós kapitányként elsüllyesztett hajók legénységeit kimentse. Egy régi barátja, Chris Ford kapitány (Trevor Howard) vezeti be őt a munka részleteibe.… Több

Rendező: Carol Reed
Író: Jan de Hartog
Forgatókönyvíró: Carl Foreman
Ország: Amerikai Egyesült Államok, Egyesült Királyság
Premier: 1958

2018.12.06 JcWh

Szerelmi és pszichológiai dráma a II. világháború idején

Érdekes egyvelege volt ez a film a háborús és a romantikus drámának, az élesen elváló jelenetek és a zenei alap is olyan érzést keltettek mintha két különböző filmet néznék. Azonban William Holden kiváló alakítása révén mégis egy egészet alkotott ez a film, mind a háborús mind a romantikus szál több izgalmat és fordulatot tartogatott. Holden pazarul játszotta egyszerre a kemény hajóskapitány, a romantikus főhős és a háború okozta mentális zavarokkal küszködő ember szerepét. A film háborús dráma része nem megszokott, hiszen egy hadihajókat mentő vontatóhajóról szemlélhetjük az eseményeket. A film romantikus részét pedig Sophia Loren teszi csodálatossá, aki szintén lenyűgöző alakítást nyújtott. Készítettem feliratot a filmhez, a netről elérhető.

A forgatások közben egy brit újság versenyt hirdetett, melynek fődíja egy vacsora volt William Holdennel és Sophia Lorennel. Holdennel egy essexi feleség nyert vacsorát, azonban aznap Holdennek nagyon nehéz napja volt, és többek között így válaszolt az asszony kérdéseire: "- Melyik a kedvenc saját filmje. - Azt még nem készítettem el." "- Mihez kezdene, ha otthagyná a filmipart? - Meghalnék."Szerző: JcWh

Furcsa módon a forgatások helyszínei között William Holdent nem lehetett az angol színészekkel egy kocsiban szállítani. Ennek oka a hollywoodi "sztárkódex" volt, ami megtiltotta külföldi színészek együtt utazását a Híd a Kwai folyón óta szupersztárként kezelt Holdennel.Szerző: JcWh

Trevor Howard nem igazán kedvelte az amerikai színészeket, de William Holden nagy kivételt képezett nála, akivel nagy ivócimborákká váltak.Szerző: JcWh

William Holden és Sophia Loren a forgatás közben látogatást tettek II. Erzsébet angol királynő egyik fogadásán.Szerző: JcWh

William Holden nem szerette újranézni magát és meghallgatni a kritikákat a vetítőszobában a forgatás közben, így ezekről a vetítésekről mindig időközben távozott. Sophia Loren kedvéért azonban egyszer kivételt tett és az adott jelenet megtekintése után nyilvánosan megdicsérte Loren alakítását.Szerző: JcWh