Julian Schnabel 1951. október 26-án született New Yorkban, az Egyesült Államokban. Esta Greenberg és Jack Schnabel gyermekeként látta meg a napvilágot, zsidó családban nőtt fel. 1965-ben családjával a texasi Brownsville-be költözött. Felsőfokú tanulmányait a Houston Egyetemen végezte el, majd a New York-i Whitney Museum of American Art független tanulmányi programjára nyert felvételt. 1975-ben tért vissza Houstonba.
Filmes pályafutása előtt festőként tette le a névjegyét. Első önálló kiállítása 1979-ben volt a Mary Boone... több » Julian Schnabel 1951. október 26-án született New Yorkban, az Egyesült Államokban. Esta Greenberg és Jack Schnabel gyermekeként látta meg a napvilágot, zsidó családban nőtt fel. 1965-ben családjával a texasi Brownsville-be költözött. Felsőfokú tanulmányait a Houston Egyetemen végezte el, majd a New York-i Whitney Museum of American Art független tanulmányi programjára nyert felvételt. 1975-ben tért vissza Houstonba.
Filmes pályafutása előtt festőként tette le a névjegyét. Első önálló kiállítása 1979-ben volt a Mary Boone Galériában, ahol minden művét eladták. Vad és expresszív műveit a művészeti kritikusok a neoexpresszionizmushoz sorolták. Stílusát a nagyon nagy méretű festmények jellemzik. Különböző anyagokat használ, például gipszet, viaszt, fényképeket, agancsot, bársonyt és kerámiát. Festményeihez vásznat, fát, muszlint, sőt szörfdeszkát is használ, gyakran ötvözik az absztrakt és figurális elemeket. Műveinek mérete, súlya és mélysége miatt gyakran szobrászati tulajdonságokkal ruházza fel őket.
A kilencvenes évek közepén fordult a rendezés felé, első rendezése egy 1996-os dráma, A graffiti királya volt. Rendezései közé tartozik még a Mielőtt leszáll az éj, a Szkafander és pillangó, a Miral és a Van Gogh az örökkévalóság kapujában. Legnagyobb filmes sikerét 2008-ban érte el, ekkor jelölték Oscar-díjra a Szkafander és pillangó című film rendezéséért.
A művész eddig élete során kétszer nősült meg, mindkét házassága válással végződött. Három fia és három lánya született.
(Puncs)