2025.04.01 04:14 Fekete Gandalf Olvasottság: <100x
0

A 80-as évek csúcsa

Ha valaha volt folytatás, amely túlszárnyalta az eredetit, akkor az A bolygó neve: Halál biztosan az. Ridley Scott Nyolcadik utas: a Halál című filmje egy lassan építkező, feszültséggel teli horror volt, de James Cameron fogta ezt az alapot, feltolta maximumra az adrenalinszintet, és elkészítette minden idők egyik legjobb akció sci-fijét.

Cameron nem egy szimpla másolatot csinált, hanem teljesen új megközelítést alkalmazott. Az első rész pszichológiai horrorja után itt egy háborús rémálmot kapunk: Ripley visszatér a xenomorphokkal hemzsegő LV-426-ra, de ezúttal nem egyedül, hanem egy csapatnyi tengerészgyalogossal. A gond? Az ellenfél egy egész hadseregnyi idegen, és ezúttal még a Királynő is ott van...

A 80-as évek csúcsa

A film vizuális megoldásai egyszerűen zseniálisak. Az effektcsapat Stan Winston vezetésével olyan lénydizájnt alkotott, amely máig megállja a helyét. Az Alien Királynő bábját például két ember mozgatta belülről, és még így is minden egyes jelenetben félelmetesen élőnek hat.

A gyakorlati effektek, a miniatűrök és a makettek használata pedig csak tovább erősítik az élményt. Az exoskeleton (Power Loader), amit Ripley használ a végső összecsapásban, egy mechanikai mestermunka, amit Cameron teljesen funkcionálisra építtetett. A tengerészgyalogosok ikonikus járművei – mint a Dropship és az APC – pedig a '80-as évek legjobb sci-fi dizájnjai közé tartoznak.

És akkor ott van a praktikus pirotechnika és a fegyverek kidolgozottsága: a pulzuspuskák és lángszórók hangeffektjei legendássá váltak. Nem CGI, nem zöld háttér – valódi mechanikai csodák és robbanások, amelyek érezhető súlyt adnak az akciónak.

Feszültség és karakterek – Tökéletes egyensúly. Bár az akció végig brutális tempóban pörög, a film sosem válik üres lövöldözéssé. Ripley karaktere tökéletesen kibontakozik: nemcsak túlélő, hanem vezéregyéniség, akit az anyai ösztönei és kőkemény elszántsága hajt előre.

A tengerészgyalogosok csapata pedig legendás. Hudson (Bill Paxton) pánikrohamai, Vasquez (Jenette Goldstein) keménysége, Hicks (Michael Biehn) nyugodt vezetői jelenléte – mind-mind olyan karakterek, akik életet visznek a történetbe.

És persze ott van Bishop, az android, aki Cameron egyik zseniális húzása: ha az első film után utáltad az androidokat, akkor itt megkapod a tökéletes ellentétet – egy mesterséges intelligenciát, aki valóban emberibb, mint sok hús-vér figura.

Az Aliens nemcsak az egyik legjobb folytatás, hanem az egész sci-fi akció műfaj egyik csúcsteljesítménye. Nem csoda, hogy rengeteg későbbi film és játék merített belőle az Alien vs. Predator szériától kezdve a StarCraft világáig.

Cameron filmje egyszerűen kortalan. Nem véletlen, hogy még ma is rengetegen vitatkoznak azon, hogy ez vagy az első rész a jobb – és a válasz mindig ugyanaz: mindkettő mestermű, csak más műfajban.

10/10 – Akció, horror, feszültség, tökéletes effektek – ez a film egyszerűen sosem öregszik meg.

akció | kaland | sci-fi | thriller

Ripley hadnagy 57 év után kel fel a hibernálásból. Hazatérve tudja meg, hogy az eltelt idő alatt egy emberi kolóniát telepítettek arra a bolygóra, ahol korábban megtámadták... több»

0