2025.06.22 22:57 Jazzmind Olvasottság: <100x
0

Weissmann-átlag és a Pide Piper

A történet középpontjában Richard Hendricks (Thomas Middleditch) áll, egy visszahúzódó, szorongó, de rendkívül tehetséges fejlesztő, aki egy startupot indít Pied Piper néven. A startup neve kicsit hasonlít a PayPal nevére, talán nem véletlen.

Az alapötlet egy új tömörítési algoritmus, amely elképesztően hatékonyan tud digitális adatokat (pl. zenét, videót) tömöríteni – úgy, hogy közben minimális minőségromlást eredményez. Richard a sorozat legelején véletlenül fejleszti ki ezt az algoritmust, miközben egy másik appján dolgozik.

Weissmann-átlag és a Pide Piper

A sorozat egyik legikonikusabb jelenete az első évad végén van, amikor a csapat a TechCrunch Disrupt döntőjében demonstrálja az algoritmust – és a zsűri gyakorlatilag ledöbben az eredményeken, ugyanis a rendszer elfogadhatatlanul jó Weissman-mutatót produkál.

És itt kapcsolódik a történet a valósághoz. A Weissman-mutató, amelyet a sorozatban használnak az algoritmus teljesítményének mérésére, valójában egy fiktív mérőszámként indult, tehát a Weissman-átlag a film kedvéért kitalált, áltudományos mérőszám veszteségmentes tömörítő algoritmusok összehasonlítására.

Mellékesen megemlítem, hogy a TechCrunch Disrupt egy évente megrendezett, nagy presztízsű technológiai konferencia és startup-verseny, amelyet a TechCrunch nevű amerikai technológiai hírportál szervez. A konferencia a valóságból lett így átemelve a filmbe. A 2025. évi október 27–29. között lesz megtartva San Franciscóban.

Visszatérve a sorozatra, Richard karaktere számomra különösen érdekes. Egy tipikus példája annak, amikor egy rendkívüli technikai tudással rendelkező ember teljesen alkalmatlan a cégvezetésre, és ez a belső feszültség az egész sorozat egyik motorja. Folyamatosan sodródik, próbálna etikus maradni, de a környezete – a befektetők, a versenytársak, a média – rendre ráerőltetnek olyan döntéseket, amelyekkel nem tud azonosulni. A legszebb az egészben, hogy mindezt kellemetlen, kínos, de mélyen emberi humoron keresztül mutatják meg.

Richard a barátaival együtt él San Francisco egyik kertvárosi övezetében, és együtt fejlesztgetik a programot. A főbérlőjük, Erlich (T. J. Miller) 10%-os részesedést birtokol a cégben, cserébe a házában élhetnek.

Számomra a Szilícium-völgy nemcsak egy jól megírt vígjáték, hanem egyfajta modern kori görbe tükör a tech világ számára. Megmutatja, milyen gyorsan torzulhat el egy jó ötlet a pénz, hatalom és ego háromszögében.

vígjáték

4. évad: A Szilícium-völgyi high-tech aranyláz idején a programozó Richard a barátaival próbál érvényesülni a nagyragadozók világában. Mike Judge szokásos tiszteletlen... több»

0