2019.06.01 17:17 Artúr Olvasottság: <100x
0

Leolvadt az arcom

[Összegzés az eddigi részekről] A filmes feldolgozást értékelve azt mondhatjuk, hogy a munka precíz módon elvégzésre került. Fontos. A gyanútlan néző azt gondolhatja, hogy ez nem is 18 karikás mozi. A harmadik részben kiderül, hogy DE. Konkrétan leesik az emberek arca, és ezt a te arcod előtt mutatják. Hát igen. Ilyen volt ez a dolog. A színészi munka zseniális. A „díszlet” korhű. A ruhák, életkörülmények, egészen a hátra hagyott gyerekjátékokig borzasztóan realisták, és az operatőri munka végtelenül naturalista. Az utolsó katonai latrináig mindent megmutatnak. A képernyőn élettragédiák, kommunizmus, hazugságok és hőstettek. Érzelmi körhinta, mindeközben oknyomozó akciók. Történelmi kitépett oldalak fejtegetése, stb stb. Zseniális.

[Katasztrófaturizmus a képernyőn.] Furcsa, kellemetlenül viszkető érzés fog el, amikor egy ilyen témájú filmre azt mondjuk, hogy zseniális. Az emberek vágynak gondolom a megdöbbentőre, a tragikusra, a megbotránkoztatóra. Ez a sorozat minden másodpercében észbontó és megrázó.

Leolvadt az arcom

A sorozathoz ajánlom a Nobel-díjas (2015) Szvetlana Alekszijevics Csernobili ima című könyvét. A könyvről és az írónő pályájáról bővebben a Jelenkorban: http://www.jelenkor.net/hirek/502/szvetlana-alekszijevics-az-uj-kelet-europa-elso-nobel-dijasa

"A hatvanas évek közepén a Pripjackaja Prauda című lapnál dolgozott, azon a vidéken, ahol később a Csernobili katasztrófa utóéletét vizsgálta. Magyarul is olvasható korai műveiben – A háború nem asszonyi dolog, Fiúk cinkkoporsóban – a második világháborús, máig is államvallásnak tekintett partizánmitológiát rombolta, majd az afganisztáni háború társadalmi hatásait próbálta felmérni." - Pálfalvi Lajos

95 Csernobil  (2019)

dráma | katasztrófafilm | történelmi

Az amerikai HBO, illetve a brit Sky tévécsatorna koprodukciójában készült minisorozat az 1986-os csernobili katasztrófa eseményeire koncentrál. több»

0