Közösség

Vélemény:

 

89 Ragyogás

(1980)

Ragyogás

 
Mate   2015.04.18 22:50
0

A Shining életem egyik legnagyobb filmes csalódása volt. Még úgy is, hogy tudom, hogy egy nagyon precíz és műfajmeghatározó film. A könyvet hamarabb olvastam és rögtön utána megnéztem a filmet, éppen ezért sokkal jobban láttam a hibáit. A főszereplő (akit zseniálisan alakít Nicholson, ő viszi el a filmet) hanyagul van megírva, karakterfejlődésben és motivációban is hiányt szenved. Wendy, a felesége szintén elnagyoltan megírt, számomra zavaró karakter, a kisfiú pedig időnként komikus, időnként tényleg jól elkapott karakter (a redrum megvalósítása jó ötlet volt). Kubrick mindenképp telerakta a filmet mögöttes tartalommal, összeesküvéssel, távolra mutató hasonlatokkal, amik a maguk módján hatásosak, de épp miattuk nem lett eléggé kidolgozva a főszereplő, amit csak azért nem vesz észre a néző, aki nem olvasta a könyvet, mert Jack Nicholson zseniális. A másik problémám az volt, hogy nem féltem a filmtől. A könyv sokkal jobban megijesztett, a film viszont jumpscare-ekkel és bizarr képkockákkal próbálkozott. Ezeket leszámítva azonban tényleg meghatározó film, a kameramozgás, a zene és a vágások tökéletesek, csak szerintem lehetett volna egy sokkal jobb filmet csinálni az alapanyagból.