Tapie, a csodaember

Class Act

2023.09.17 szemtelen

Valóság és fikció

Ez az új francia sorozat megpróbálja bemutatni a sok mindent elért, sok mindenért megvádolt Tapie színes életét. Az ambiciózus, eredményes és ellentmondásos élet megformálásához találtak egy dinamikus színészt, akiből minden báj és okosság árad, amire Tapie-nek szüksége volt. A sorozat elején tudatják, hogy a bemutatott puszta tények igazak, de minden, ami Bernard Tapie karakterét körülöleli, az kitalált. De hogy kit mennyire érint meg a története, az erősen nézőfüggő, színes, kifundált karakter; vagy a francia társadalomból kiemelkedő szélhámos-zseni, akinek a siker egy részét botrány szennyezi (Wonder Tires, Adidas, Olympique Marseille). A sorozat kizárólag a narratívára koncentrál, a főszereplő életében bekövetkezett sok változás az, ami megragadja a figyelmet. Amíg az első pár rész a karakterépítésre fókuszál, addig az utolsó pár epizód az érdekesebb eseményeket tartalmazza. A cselekmények során jól áttekinthető a 70-es, 90-es évek Franciaországa, akkori megjelenése, de semmi látványos, figyelemre méltó, hiszen csak a történet elmesélése van a középpontban. Végül is ez egy tényeket és a fikciókat felvonultató, jól megírt történet egy figuráról – felemelkedéséről és bukásáról –, aki híres és hírhedt volt Franciaországban, de kevesen tudnak róla a határokon túl.

2023.09.13 gabi

Egy elfogadható adaptációja Tapie életének. Nem mondom, hogy rossz, de nem úgy éreztem, hogy bármilyen szempontból érdekesebb vagy forradalmibb lenne a hasonló produkciókkal összehasonlítva.