A merénylet - Szarajevó 1914

A merénylet - Szarajevó 1914

Sarajevo
Videók

1914. június 28-án, Szarajevóban merénylet áldozata lett Ferenc Ferdinánd osztrák-magyar trónörökös és felesége, Zsófia főhercegné. A tettes Gavrilo Princip szerb diák, aki a Fekete Kéz nevű szervezettel állt kapcsolatban. A főhercegi pár halálát követő diplomáciai bonyodalmak utóbb a 20. század elején megszilárduló európai katonai szövetségek konfliktusához, és az első világháború kirobbanásához vezettek. Az igényesen kivitelezett történelmi krimi a trónörökös meggyilkolásának okait rekonstruálja, és teszi az eseményeket egyéni sorsokon keresztül élővé. Leo Pfeffer, a szerb-zsidó származású vizsgálóbíró kapja a feladatot, hogy a Ferenc Ferdinánd és neje, Zsófia főhercegné elleni merényletről részletes jelentést tegyen Bécsnek.

Forgatókönyvíró: Martin Ambrosch, Kurt Mündl
Ország: Ausztria, Csehország
Premier: 2014

2018.11.04 Berto49

A történelem egyik legdilettánsabb módon megszervezett merénylete közvetve 17 millió emberéletet követelt. A kilőtt pisztolygolyók pedig közvetlenül három ember halálát okozták, mivel az akkori feltételezés szerint Zsófia főhercegné állapotos volt.. ... Több

osztrák színész játszotta ebben a filmben a főszerepet. Magyar filmben is szerepelt, Jancsó Miklós 2010-ben forgatott "Oda az igazság!" című darabjában Janus Pannonius alakját formálta meg.Szerző: Berto49

A filmhez felhasználták Leo Pfeffer: a "Szarajevói gyilkossági nyomozás" című könyvét, aki a merénylet vizsgálóbírója volt.Szerző: Berto49

Pár év múlva a merénylet színhelyén az akkor még a Monarchiához tartozó városban Bory Jenő székesfehérvári szobrász által tervezett emlékművet 1917. július 29-én avatták fel. 1919-ben a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság hatóságai lebontották. Szerző: Berto49