A nap vége

Smultronstället

A film eredeti címe: Smultronstället, magyarul szó szerint: A szamócázóhely kifejezést jelenti.Szerző: Berto49

A professzor alakítója Victor Sjöström (1879-1960) svéd filmrendező, színész, Bergman mellett a legjelentősebb svéd filmes. Leghíresebb alkotása "A halál kocsisa" című némafilm.Szerző: Berto49

Ingmar Bergman a könyvében leírja, hogy kifejezetten Victor Sjöströmöt nézte ki az öreg professzor szerepére, de ez nem volt egyszerű, mint ahogy fogalmazott : "szerencsétlenül érezte magát és nem akarta a filmet... 78 éves volt. Embergyűlölő volt, fáradtnak és öregnek érezte magát. Mindent bele kellett adnom, hogy meggyőzzem, hogy eljátssza a szerepet."Szerző: citizenfour99

Ingmar Bergman a film forgatókönyvét Stockholmban írta egy kórházban, ahol gyomorproblémákkal és általános stresszel kezelték őt, a filmben Isak Borg ebben a kórházban dolgozik.Szerző: citizenfour99

Ahhoz képest, hogy a film gyakran komor hangulatot tükrözhet, gyakran sorolják a kritikusok Ingmar Bergman legoptimistább filmjei közé. Ez sokat elárul Bergman munkásságáról. Aki szeretne Bergman-t kicsit jobban megismerni, annak ajánlom a Laterna Magica c. könyvét.Szerző: citizenfour99