A nap vége (1957)

Smultronstället

A nap vége

Deku   2017. 08. 30.

Nem nyerte el a történet a tetszésemet. Voltak elvárások amelyeket sajnos nem tudtam átélni de ez van. Ilyen filmek is vannak. Nem tetszett és nem is tudom ajánlani.

dps   2015. 05. 01.

Bergman főszereplője, Isak Borg, egy idős doktor (Victor Sjöström) kifejezésteljesen adja vissza a rendező jól ismert névjegyét, gondolatainak keser-édes ízét. A film egy utazásról szól, ami egyben egy önmegismerés is, amely során Borg rákényszerül, hogy szembenézzen önmaga ridegségével, és a bűnbocsánat szükségességével.

Berto49   2018. 04. 13.

Ingmar Bergman még nem volt negyven éves sem, amikor már erősen foglalkoztatta a halál gondolata. Ez a fő motívuma ennek a filmjének, amelyben a korábbi évtizedek legelismertebb svéd rendezője, a némafilmes Victor Sjöström alakította a 78 éves Borg professzort. Talán ez a legkönnyebben befogadható Bergman-film az élet értelméről, a legfontosabb emberi érzelem, a szeretet hiányáról és az óhatatlanul bekövetkező elmúlásról való szorongásról. Egy hosszú autóút során felbukkanó emlékképek idézik fel Borg életének főbb eseményeit, mi mindent hibázott el, melyek voltak a legmélyebben beleivódó események. Road movie, de nem a megszokott értelemben, mert itt a főhős tudatának legbelső, szinte tudatalatti rétegei bontakoznak ki. Ez a film egyszerre nagyszerű és bámulatos. Benkő Gyula nagyon kitett magáért, mert szinkronhangja tökéletesen illik az idős rendező/színész alakjához.

Hakker   2018. 04. 26.

Bergman az egyik nagy kedvenc. Ez a filmje is egy filmművészeti műremek. Ez a film is egy lélekemelő alkotás volt. Vannak olyan élethelyzetek, melyek az embert a magányba kergetik. Más emberek nem értik meg, folyton csak az okozaton lovagolnak, az ok annyiból nem érdekli őket, hogy az emberek voltaképpen nem is kíváncsiak igazán.

evaka3355   2015. 08. 17.

Nagyon sokáig halogattam ennek a filmnek a megnézését, pedig igazán nem volt okom rá! Egyedül talán a szülői házas jelenetet éreztem unalmasnak, de ezt leszámítva a története végig lekötött a figyelmemet. Szóval összességében "A nap vége" dráma nagyon tetszett!

Per Sjöstrand
Gunnel Lindblom
Per Sjöstrand
Gunnar Björnstrand
Gunnar Björnstrand
Bibi Andersson

A film eredeti címe: Smultronstället, magyarul szó szerint: A szamócázóhely kifejezést jelenti.

(Berto49 )

A professzor alakítója Victor Sjöström (1879-1960) svéd filmrendező, színész, Bergman mellett a legjelentősebb svéd filmes. Leghíresebb alkotása "A halál kocsisa" című némafilm.

(Berto49 )

Ingmar Bergman a könyvében leírja, hogy kifejezetten Victor Sjöströmöt nézte ki az öreg professzor szerepére, de ez nem volt egyszerű, mint ahogy fogalmazott : "szerencsétlenül érezte magát és nem akarta a filmet... 78 éves volt. Embergyűlölő volt, fáradtnak és öregnek érezte magát. Mindent bele kellett adnom, hogy meggyőzzem, hogy eljátssza a szerepet."

(citizenfour99)