Modern idők (1936)

Modern Times

Crystaldeer   2020. 09. 25.

Minden filmes korszaknak meg van a sajátos stílusa, egy 1936-es természetesen fekete-fehér filmről van szó, abból az időből amikor a 2. világháború küszöbén már elkezdtek hangosfilmeket gyártani (a legelsőt 1929-ben készítették el) és eddig Charlie ... több»

ArpiHajdu és Réci   2017. 06. 06.

Időt álló klasszikus

Egy dolog miatt máris szívembe zártam a Modern időket: ez volt az első régi (sőt, igazán régi) film, amelyet moziban, nagy vásznon láthattam. Persze mondhatnánk, hogy már 81 év (!) is eltelt a bemutatója óta, de bármennyire is hihetetlen: Chaplin alk... teljes kritika»

Thibo84   2019. 01. 19.

Chaplin egy géniusz volt, egy látnok. Jól látta, hogy merre felé megy a világ, és ezt humorral fűszerezve adja elő.

Ms. Akárki   2019. 09. 16.

Chaplint szerintem mindenki imádja. Még suliban média órán bukkantam rá felsőben és azóta is imádom a sajátságos humorát. Csetlő botló stílusával rögtön belopta magát a szívembe. Ma is sokszor újranézem egy egy jelenetét és jókat mosolygok rajta. Örök érték és emlék.

hackerjulcsi   2018. 03. 19.

Bájos, elbűvölő és Chaplin örök! Szeretem a humorát, a rendezői ötleteket és Chaplint is mint színészt. Nagyon karakteres és emblematikus. Hatalmas élmény volt minden képkockája.

Milanman   2016. 02. 11.

Chaplin hibátlan filmtörténelmi jelentőségű mesterműve. Hang nélkül is tökéletesen működő, tűéles korrajz és szatíra.

raczdavidzsolt   2016. 05. 04.

Nagyon kedvelem Chaplin játékát Ajánlom mindenkinek. Kimagasló

Henry Bergman
Paulette Goddard

A film összbevétele 163 245 dollár volt (imdb.com).

Charles Chaplin Réne Clair Miénk a szabadság című 1931-es filmjéből merített ihletet, amelyből kisebb botrány kerekedett, ugyanis a film francia gyártója túl sok hasonlóságot vélt felfedezni a két film között. Emiatt beperelték Chaplinéket, ám végül peren kívül megegyeztek.

A futószalag fogaskerekei fából és gumiból készültek biztonsági okokból. Ezek láthatóak abban a jelenetben, amikor Chaplin beesik közéjük.

A film kedvéért három teljes utcát építettek meg.

A Modern idők volt az egyik utolsó film, amely magyarázó-szöveges részeket emelt be a jelenetek közé.

A film végén hallható dal, amelyet a Csavargó az étteremben énekel nem más, mint Je cherche aprés Titine című dal, amely egy halandzsa, amelybe francia és olasz szavakat tűztek.

A legnagyobb bevételt hozó film az USA-ban, 1936-ban.

Az "AFI 100 év" elnevezésű program részeként az Amerikai Filmintézet összeàllított 2000. elején egy listàt, (AFI's 100 Years…100 Laughs), amely minden idők 100 leghumorosabb filmjét àllítja rangsorba. A jelöltek között volt pl. bohózat komédia, akció-vígjáték, paródia, romantikus vígjáték, szatíra, fekete komédia, zenés vígjàték, stb. Jelen film a 33. helyen végzett a TOP 100-ban.

Az 1998-as évben az Amerikai Filmintézet összeàllított egy listàt, amely tartalmazza a filmtörténet 100 legjobb amerikai alkotàsàt. 2007-ben, 10 év elteltével felülvizsgàltàk a gyűjteményt, ismét megvàlasztottàk a legjobbakat. Jelen film a 78. helyen àll ezen a listàban.

Ez volt az utolsó nagyszabású amerikai némafilm.

(kázsé)

A film egyik inspirációja Charles Chaplin számára egy val folytatott beszélgetés volt.

(kázsé)