Narvik

Kampen om Narvik - Hitlers første nederlag

2024.02.06 Ahoj poplacsek

6/10 – Én a norvégokkal vagyok, de...

A hitleri náci értékrend (már ha lehet annak nevezni) annyira ellenszenves a számomra, hogy nagyon részrehajló és elnéző tudok lenni bármilyen történettel, amelyben kiosztják kicsit a mocsadékokat. Viszont ezzel a filmmel két problémám akadt ennek ellenére. Az egyik, hogy fokozatosan elvesztettem az érdeklődésemet, a végére már nemigen figyeltem, és úgy éreztem, ez ellen nem tehetek semmit, ugyanis a rendező nem segít, hogy rajta maradjak a cselekményen. A másik az, hogy amit óriási norvég hőstettnek állítottak be, az valójában az én szubjektív véleményem szerint egy értelmetlen áldozat volt. Senki nem gondolhatta egy pillanatig se komolyan, hogy a nácik nem fogják rátenni a kezüket a stratégiai nyersanyagra, jól megfutamodnak, aztán majd legfeljebb építenek tankot, repülőt, hajót, ágyút fából vas helyett. Lótúrót. Amit a film győzelemként mutat, ott azt gondolom, hogy csak az történt, hogy a németeknek leesett, hogy elszámolták magukat az első katonai műveletnél, ezért nyáron visszamentek egy új tervvel, és pillanatok alatt lerendezték a problémát. Nem voltak velük a norvégok egy súlycsoportban, a szövetséges hatalmak meg még nyilván nem álltak az együttműködés kellő szintjén a háború ezen korai szakaszában, hogy érdemileg beavatkozzanak, vagy talán ők se érezték, hogy arányos áldozattal járt volna visszatartani a németeket a norvég vasérctől.

2023.01.23 szemtelen

Katonadolog

II. világháborús katonai, valós történetet ígér a beharangozó, ami csak árnyaltan valósul meg. Ez sokkal inkább egy családi dráma háborús háttérrel. Aki történelmi hitelességet, csatajeleneteket vár a filmtől, biztosan csalódni fog, aki pedig szereti az érzelmi szálakkal átszőtt háborús történeteket, annak tetszeni fog. A kis település a kiemelkedő fontosságú vasútvonala miatt keveredik célpontba a háború idején, az alkotók pedig egy egy katona és a családjának személyes küzdelmén keresztül terelik figyelmünket más irányba. Háborús konzekvenciák helyett erkölcsi kérdéseket feszeget a film. Biztos rendezés, gyönyörű norvég tájak és az átlag alatti karakterábrázolások mellett is leköti a nézőt, figyelemre méltó alkotás.

2023.01.25 Dorkateo

A norvégok egyetlen csatája a film témája – milyen szerencsések, hogy „csak” ennyit kellett átélniük. A történet mégis teljesen alkalmas arra, hogy érzékeltesse, hogyan veszítjük el az irányítást az életünk felett. Háborúban nem lehet jól dönteni, me... Több

2023.02.12 Tibor397141

Egy háborús és egy családi történet ötvözete. Ritka, hogy erről az eseményről film készült, ez értékelendő, megismerteti és bemutatja az érdekszférák taktikázását. Akár mai történet is lehetne.

2023.01.29 József-Lendvai

Nincs eltúlozva egyik oldal sem, nincsenek benne a gyökér hollywoodi klisék, és még az átlagos háborús filmekhez képest kevesebb akciójelenet sem zavart, mert a melléksztori is egész jó lett.

2023.02.15 robitpunk

Nagyon tetszett

Örülök, hogy nem repkedted benne húscafatok, de valahogy mégis átjött a háború hangulata.

2023.01.23 DóRi

Szépen elmesélt történet, igazán megfogott, remek alakításokkal és gyönyörű helyszínekkel. Megéri megnézni, csak ajánlani tudom.