Hét festményt tulajdonítottak el 1983-ban a Szépművészeti Múzeumból, köztük Raffaello Esterházy Madonnáját. Az eset megdöbbentette a közvéleményt. 35 évvel a történtek után a hatóságok rátaláltak a műtárgyakra, majd visszahozták Magyarországra. Az eset nem csupán amiatt vert fel nagy port a… több»
Hét festményt tulajdonítottak el 1983-ban a Szépművészeti Múzeumból, köztük Raffaello Esterházy Madonnáját. Az eset megdöbbentette a közvéleményt. 35 évvel a történtek után a hatóságok rátaláltak a műtárgyakra, majd visszahozták Magyarországra. Az eset nem csupán amiatt vert fel nagy port a médiában, mert rámutatott a Kádár-rendszer által sugalmazott kifogástalan közbiztonság hiányosságaira, hanem egy korszak minden visszásságának szimbólumává vált. Az ország akkori vezetőit rádöbbentette arra, hogy a vasfüggöny sem áthatolhatatlan örökké, a nyugati kultúra megállíthatatlanul utat tör magának, így a jövőben újabb nemzetközi kapcsolatok kiépítésére van szükség. Miután a festmények nyomára bukkantattak 1984-ben, az olasz miniszterelnök, Bettino Carxi Magyarországra utazott. A nyomozás részleteire viszont a mai napig nem derült fény, így továbbra is fennmaradt annak lehetősége, hogy az elkövetők kapcsolatban állhattak a maffiával.
(
csd)
Gilberto Martinelli legújabb rendezése, A Budapest-művelet a Pannonia Entertainment forgalmazásában 2020. áprilisában a mozikban.
(
hp)