Eltűnt a Titanic roncsaihoz turistákat szállító tengeralattjáró, megindult a mentőakció

Eltűnt egy víz alatti hajó, amellyel turistákat vittek a Titanic roncsaihoz, és jelenleg kereső- és mentőakció folyik a jármű felkutatására.

A Titanic körülbelül 3800 méter mélyen fekszik az Atlanti-óceán északi tengerfenékén, a kanadai Új-Fundland partjainál. A sétahajó 1912-ben süllyedt el, miután jéghegynek ütközött - ez a történet James Cameron 1998-as kasszasikerfilmjének köszönhetően vált szinte mindenki számára ismertté Leonardo DiCaprio és Kate Winslet főszereplésével.

A nagyjából teherautó méretű tengeralattjáró vasárnap tűnt el az Atlanti-óceánban, a legénység tagjaival a fedélzetén. Kormányzati szervek és mélytengeri szakemberek segítenek a műveletben.

A hajó a Titan, amelyet a washingtoni székhelyű OceanGate Inc. kutatócég épített. A Titant úgy tervezték, hogy öt embert 4000 méteres mélységbe vigyen. Az OceanGate honlapja szerint a szerkezet öt ember számára 96 óra (négy nap) élettartamot biztosít. Egy-egy oda-vissza út a Titanic roncsaihoz akár 10 órát is igénybe vehet.

A merülőhajó és a tengeralattjáró között az a különbség, hogy az előbbi nem olyan erős, és néha egy másik, a felszínen maradó hajóra támaszkodik. A Titan például egy Polar Prince nevű vontatóhajót használt.

Az OceanGate először 2019-ben indította el Titan hajóútjait. A fedélzeten a helyek fejenként akár 250 ezer dollárba is kerülhetnek. Az egyik legfontosabb biztonsági funkciója a valós idejű állapotfigyelő rendszer, amelyet arra terveztek, hogy elemezze a változó nyomás hatását a hajóra, és a rendellenességekről korai figyelmeztető jeleket adjon a pilótának.

A BBC-vel megosztott nyilatkozatában az OceanGate azt mondta: "Minden figyelmünk a tengeralattjáró legénységének tagjaira és családjaikra összpontosul. Mélyen hálásak vagyunk azért a széles körű segítségért, amelyet több kormányzati ügynökségtől és mélytengeri cégtől kaptunk a tengeralattjáróval való kapcsolat helyreállítására tett erőfeszítéseink során".