Közösség

Vélemény:

 

59 Világra jönni

(2007)

Világra jönni

 
qwer   2020.09.25 22:18
1

Sokkoló dokumentumfilm, és kicsit sem pozitív értelemben. Bár elvileg az a célja, hogy bemutassa, hogyan jönnek világra a babák a különböző földrészeken és kultúrákban, én inkább egy burkolt reklámnak éreztem, aminek minden, a mi kultúrközegünkhöz közelebb álló nő esetét bemutató jelenete azt sugallja, hogy menekülj a kórházaktól és utasíts el minden orvosi beavatkozást, mert a nők erejüknél és természetüknél fogva képesek szülni. Háborítatlan szülés-párti vagyok, amire – bár e téren meglehetősen lassan fejlődik az egészségügy – szerencsére egyre több helyen van lehetőség orvosi felügyelet és a megfelelő biztonsági feltételek megteremtése mellett is; épp emiatt nem kellene az otthoni, harmonikus környezetben szülő, de a segítséget még szükség esetén is felelőtlenül visszautasító nő esete mellé bevágni képeket a világ legnagyobb szülészetéről, ahol valóban futószalagon küldik ki a csecsemőket a közös szülőszobából. Az indiai, a sivatagi és a szibériai szokások lesújtóak, nálam bőven kimeríti a bántalmazás fogalmát, amit ott művelnek a nőkkel és az újszülöttekkel, azok a jelenetek tényleg dokumentumfilmbe illenek. Kár, hogy a narráció túlságosan elfogult, és figyelmen kívül hagyja, hogy probléma esetén sem a delfinek, sem a csillagok állása nem segít abban, hogy minden jól menjen. Mindenesetre érdemes megnézni a filmet, de aki elutasítja a szélsőségeket, abban biztosan indulatokat gerjeszt.