Közösség

Vélemény:

 

60 Csernobil 1986

(2021)

Ruszki propaganda hálivúd

 
4EverAlfa   2021.09.20 14:03
0

Az HBO minisorozat orosz reakciója hozta azt a szintet, amit vártam. Ezt egy ellenfilmnek szánták, bebizonyítandó, hogy nem volt akkora fejetlenség és hazudozás, mint ahogy sugallták a sorozatban. Én egy silány propagandafilmnek tartom, amivel mosdatták a jogelőd Szovjetuniót. Persze nem véletlenül egy hihető emberi tragédiába csomagolták, ami önmagában tényleg jó volt (10 év után újra egymásra talált család, apa-fiú viszony), de a katasztrófa okai, a válságkezelés még csak hozzávetőlegesen sem voltak érintve, kivéve a vízleeresztési bevetést, ami itt egészen másképp zajlott, mint az HBO-n, hogy melyik a hitelesebb, azt csak sejtem... Feltűnt, hogy mintha egy szovjet agit-prop film lett volna a bevezető rész, boldog szovjet emberek, szolgáltatások tárháza, csilli-villi KGST autócsodák, majd a vizes résznél profi felszerelések, míg az eredeti sorozatban a zseblámpa sem működött, nemhogy búvárcuccuk lett volna... A hősiesség és önfeláldozás itt is szépen volt ábrázolva, a hősök negatív oldalát sem rejtették el, de magára a katasztrófára nem adott magyarázatot, lehet, nem is ez volt a célja, de akkor miért háborodtak fel az oroszok az eredeti sorozaton, és miért nem egy cáfolat filmet készítettek? Sejtjük a választ. Azért nem bántam meg, hogy megnéztem, mert filmnek minőségi volt, csak nem hiteles.