Csernobil 1986

Csernobil 1986

Chernobyl

Egy hősies tűzoltó története, aki az elsők között dolgozott a csernobili katasztrófa helyszínén.

(csd)

Forgatókönyvíró: Elena Ivanova, Aleksey Kazakov
Ország: Oroszország
Premier: 2021.04.15. | Netflix (2021.07.21.)

2023.12.17 SzimikeésBéci

A minisorozat jobban tetszett nekünk, de az oroszok műve is tetszett. Igazság szerint más szemszögből tárják elénk a katasztrófa történésit és a Szovjetunió „törekvéseit”...

2021.07.23 Harper

a nap véleménye

Az orosz Csernobil-film gyengeségei

A 2019-es HBO minisorozat annak idején nagyon tetszett, és bár van 1986-ból személyes élményanyagom is (hiszen akkoriban az általános iskolában hetedik osztályos voltam, és nagyon jól emlékszem a híradásokra meg a pánikra), jó volt képbe kerülni az a... Teljes kritika

2023.10.27 Morpheus

A Csernobil sztori orosz verziója, sok pátosszal

Két évvel a britek után az oroszok is megcsinálták a maguk Csernobil filmjüket, 2021-ben. Ők nem minisorozatot, hanem egyetlen kompakt filmet hoztak össze, tipikus orosz patetikussággal. A készítők az érzelmekre és a hősiességre mentek rá, hogy az egészből valamiféle nemzeti sorstragédiát és heroizált hőseposzt faragjanak. Sikerül is nekik. Van ugyanis dicső főhős, Alexej (Danyila Kozlovszkij), vannak hőstettek és van orosz kínlódás is temérdek. A történethűségre kevesebb gondot fordítottak, és persze a sok vezetési hiba is elkenésre kerül. Nem derül ki az sem, hogy a gorbacsovi vezetés mennyi hibát, sőt bűnt követett el az eltussolási szakaszban (a reaktorrobbanás utáni 72 órában), ami ezrek életébe került. Sajnos az orosz feldolgozású Csernobil nagyon gyenge lett, egyáltalán nem mérhető a 2019-es brit minisorozathoz, ami zseniális munka. A jelenlegi orosz vezetés sokkal inkább akart propagandafilmet a hősiesen helytálló orosz tűzoltókkal a középpontban, mint a katasztrófát feltáró, realisztikus katasztrófafeldolgozást. Azért Okszana Akinysina kiemelendő, mert nemcsak bizonyítja, hogy az oroszoknál is akadnak gyönyörű nők, de alakítása is emlékezetes. Nálam azonban ez a film így is csak 3 csillagos produkció.

2021.07.24 proximusser

Egy próbát megér

Ha az HBO minisorozatából indulunk ki, vagy bármelyik ismeretterjesztő csatorna adásaiból, vagy akár az okokról és következményekről szóló könyvekből, akkor ez nem azt tükrözi. Igazából egy teljesen más megközelítésből tárja elénk a tényeket, amit várunk is. A film természetesen nem a katasztrófa okairól és annak felelőseiről szól, mint ahogyan nem is a Szovjetunió erkölcsi megítéléséről. Mindinkább helyezi a hangsúlyt a személyes érzelmi világra, a vágyra, amit minden embert kíván. És az ehhez vezető út viszontagságait látjuk egy "család" szemével valamilyen szinten. Persze beköszön azért a Szovjetunióban uralkodó hierarchikus "katonai" szemlélet, ami azért vissza-visszaköszön a film folyamán. Mégis összességében egy nem profin összerakott filmet láthatunk. Habár maga a környezet, a légkör magával ragadó, és a filmtechnika azért naprakész, de mégis itt-ott vontatottá válik, vagy inkább hiányossá. Éppen emiatt nem fogja azt a hatást elérni, hogy a megnéztével elgondolkozzunk bármin is.

2021.09.20 4EverAlfa

Ruszki propaganda hálivúd

Az HBO minisorozat orosz reakciója hozta azt a szintet, amit vártam. Ezt egy ellenfilmnek szánták, bebizonyítandó, hogy nem volt akkora fejetlenség és hazudozás, mint ahogy sugallták a sorozatban. Én egy silány propagandafilmnek tartom, amivel mosdatták a jogelőd Szovjetuniót. Persze nem véletlenül egy hihető emberi tragédiába csomagolták, ami önmagában tényleg jó volt (10 év után újra egymásra talált család, apa-fiú viszony), de a katasztrófa okai, a válságkezelés még csak hozzávetőlegesen sem voltak érintve, kivéve a vízleeresztési bevetést, ami itt egészen másképp zajlott, mint az HBO-n, hogy melyik a hitelesebb, azt csak sejtem... Feltűnt, hogy mintha egy szovjet agit-prop film lett volna a bevezető rész, boldog szovjet emberek, szolgáltatások tárháza, csilli-villi KGST autócsodák, majd a vizes résznél profi felszerelések, míg az eredeti sorozatban a zseblámpa sem működött, nemhogy búvárcuccuk lett volna... A hősiesség és önfeláldozás itt is szépen volt ábrázolva, a hősök negatív oldalát sem rejtették el, de magára a katasztrófára nem adott magyarázatot, lehet, nem is ez volt a célja, de akkor miért háborodtak fel az oroszok az eredeti sorozaton, és miért nem egy cáfolat filmet készítettek? Sejtjük a választ. Azért nem bántam meg, hogy megnéztem, mert filmnek minőségi volt, csak nem hiteles.

A film 2020-ban készült el, egy évvel azután, hogy megjelent a Csernobil (2019) HBO-s sorozata ugyanezen eseményekről. A COVID-19-re vonatkozó korlátozások miatt azonban a film premierje 2020 októberéről 2021 áprilisára csúszott. A végső premier 2021. április 15-én volt, közel a csernobili katasztrófa 35. évfordulójához (1986. április 26.).Szerző: Bafam

A Csernobil (2021) rendezője és főszereplője Danila Kozlovskiy, aki Olegot is játszotta a Vikingek (2013-2020) című filmben, amelyet részben a Csernobil (2019) minisorozatot is rendező Johan Renck rendezett.Szerző: Bafam

A császárné
Kezdő krónikás