Tulipánláz

(Tulip Fever)

ArpiHajdu és Réci  2017. 10. 12. 22:27

A Tulipánláz egy különleges film, amely nem nevezhető művészfilmnek (bár vannak benne művészieskedő elemek szép számmal), ám már csak szimbolikája miatt sem hívnám átlagosnak sem. A film középpontjában a tulipán áll (vagyis inkább a tulipán értékes hagymája), amellyel úgy kereskednek a városban, mintha ebben rejlene a titok a meggazdagodásra. S bizony olykor ebben is rejlik, hiszen a hétköznapi hagymák között olyan különleges ritkaságok, kincsek rejlenek, amelyek jó pénzhez juttathatják a tulajdonosukat. Csakhogy könnyen jött pénz, olykor könnyen is megy, s a tulipánhagyma-kereskedelem szépen lassan az aranylázhoz hasonló folyamatokhoz vezet. E közben kapunk egy (vagyis inkább kettő) kesze-kusza szerelmi történetet, amelynek szálai a film közepe felé összefonódnak, sajnos nem a legjobban kivitelezve. Ami a Vikander- DeHaan- Waltz szerelmi háromszöget illeti, kicsit túl könnyen adódik minden, Vikander Sophia-ja és DeHaan Jan-ja egyik pillanatról a másikra lesznek egymáséi, s annak ellenére, hogy kapunk pár szexi jelenetet, túl sokat azért nem tudunk meg a belső érzelmeikről. Kicsit ügyesebben van kidolgozva Maria a szolgálólány és a halárus szerelmének a viszonya, de azt meg a dráma kedvéért elég hamar megszakítják. Na és itt van még Waltz figurája, aki olyan ritkán játszik jó embereket, Cornelis azonban annak ellenére, hogy kissé túl hiú és kissé túl naiv, nem rossz ember (ez látszik abból, ahogy a feleségéhez viszonyul és a film lezárásából is). Érdekes a kora újkori Amszterdam ábrázolása, amely már-már kísértetiesen azonos a Szerelmes Shakespeare korábrázolásával (nem véletlen a közös alkotók személye). A történet közben kibontakozó konfliktusok ahogy létrejöttek, szinte olyan könnyen (és kiszámíthatóan) záródnak le. Az egyedüli kivételként Sophia menekülési kísérletét említhetem meg. Miközben pedig szerelmi drámák követik egymást a film során, megpróbál helyenként poénos lenni, amellyel önmagában nincs is gond, csak valahogy az egészséges balansz hiányzott. Köztudott, hogy a premier dátumokat folyamatosan tologatták, talán nem véletlenül. A film megfogó szimbolikája, kivételes castingja (külön dicséret a Mariat alakító Holliday Grainger-nek), és nem mindennapi hangulata ellenére sem volt kellően megérve. 3.5 csillagot adnék, ha tehetném.

Zsuzsy  2017. 10. 03. 09:47

Alapvetően tetszett a film, bár a film karaktere nem hozza igazán elő azt a hangulatvilágot amit a kor adhatna amiben játszódik. Összességében jó élmény volt moziban megnézni. Lehetett volna "élethűbb".

VérAlex  2017. 09. 15. 09:25

Hiába imádon a film összes szereplőjét, ez nagyon gyenge lett. Nem csoda, hogy három éve halasztgatják már a premiert, most már értem, miért.

despy  2017. 08. 14. 01:43

Nekem erről valahogy a Babaház úrnője című regény jut eszembe, amelynek a tematikája szintén hasonló, bár ebből a szempontból nem annyira mélyreható. Talán ez is a legnagyobb problémám a filmmel. Mintha csak egyszerűen belekapna dolgokba.

marklar  2017. 08. 11. 05:59

A casting alapján nagyon ígéretesnek tűnt, de szemmel láthatóan a színészek nem igazán tudtak mit kezdeni a karaktereikkel. Jó hangulata van, igencsak hiteles a korszak ábrázolás, de valahogy nem igazán fogott meg az egész tematika egyben.

Holliday Grainger
David Harewood
Holliday Grainger
Cressida Bonas
VOX.hu - Tulipánláz
Kosztümös romantikus történet az első nagy tőzsdekrach idejéből, amiben a tőzsdekrach a legszexisebb. 45/100

A forgatás már 2014-ben megkezdődött az Egyesült Királyságban, azonban miután a szigetországban megváltoztak a filmeket érintő adózási szabályok, ami 17 millió dolláros extra kiadást jelentett volna, leállították a munkálatokat. A produkciót végül a Ruby Films és a The Weinstein Company vette szárnyai alá, és sikerült az eredetileg 45 milliós költségvetést 25 millióra csökkenteniük.

A Tulipánláz stábjában 3 Oscar-díjas színész is találunk, név szerint: Judi Dench, Alicia Vikander, Christoph Waltz.

A Tulipánláz Deborah Moggach regényének adaptációja.