Közösség

Vélemény:

 

53 Halálsziget

(1976)

Halálsziget

 
Filmbarbár   2019.01.15 21:24
0

Brutális és beteg film, amely két pszichopata emberről szól. Kettejük közül - már ha lehet különbséget tenni - talán a férfi betegebb, a csaj próbál kilépni ebből a helyzetből, ugyanakkor kétségtelenül ő is élvezi az idegenekkel folytatott szexet és a gyilkosságokat. A film témája (szerintem) az, hogy ezek az "emberek" Istent próbálnak játszani, időnként bigott fanatizmussal gyilkolnak meg mindenkit, akiket "bűnösnek", "perverznek", "alávalónak" stb. tartanak, miközben ők ugyanolyan romlottak, sőt, még rosszabbak, mint azok, akiket kinyírnak. A csajban néha feltámad valamiféle emberi érzés, rá akarja venni a csávót, hogy hagyjanak fel ezzel az életmóddal, de az nem hajlandó kilépni ebből. A film tele van szexualitással, nemi erőszakkal, az elején van állatszex is, a végén a pásztor is megdolgoz egy férfi ánuszt, és le is fingja a csávót, de a gyilkosságok is morbidak, van itt sarlóval keresztülszúrt áldozat, de olyan is, akinek a fejét egy buldózer lapátjával csapják le. Én itt némi olasz horrorfilmes hatást véltem felfedezni, de lehet, hogy tévedek. Egyébként az egyik problémám pont az volt a filmmel, mint sok más hasonló produkció esetén: a gyilkosságok közötti szakaszokat próbálták kitölteni valamivel, miközben a cselekmény nem sokat gördült előre, nem is volt igazán koherens a sztori, kihasználatlanul maradtak olyan lehetőségek, mint a fiatal pár kapcsolata, a személyiségük részletesebb ábrázolása, a nyomozónak sem jutott kb. semmi szerep, és maga a helyszín sem kapott túl sok jelentőséget, holott pl. az a tény is fontos, hogy egy szigeten játszódik a film, ami alapot adhatott volna a feszültségteremtésre. Persze a horrorok ritkán merülnek el olyan mélységekbe, mint pl. a jobb pszichothrillerek, viszont itt ez jó pont lett volna (legalábbis szerintem). Noha vannak a filmnek olyan jelenetei, amelyek emlékezetesek maradnak, helyenként inkább szánalmas és nevetséges volt az egész. Ennél többre számítottam, sok tekintetben csalódás ért, mindazonáltal egyszer nézhető volt a film.