Közösség

Vélemény:

 

77 Rómeó, Júlia és a sötétség

(1960)

Rómeó, Júlia és a sötétség

 
Reitman   2022.09.19 20:52
0

A film nagyon tetszik, bar én máshogy rendeznem. Sajnos nem olvastam a könyvet, de állítólag egy nagyon ritka mű erről a korról, az úgy nevezett Heydrichiada, azaz a nácik bosszúja a cseh nemzeten Reinhard Heydrich birodalmi protektor megölése miatt. Ez egy érdekes mű, bar nagyon sok második világháborús film használja ugyanazt a módszert, hogy bemutassak a kort, vagyis hogy csakis az a zsidó ismeri az igazságot, aki látta Auschwitzot, a többiek nem is hiszik el stb. Ez a film a legextrémebb ebből a szempontból. A cseh nemzetet ért csapás végül is nem annyira borzalmas (eddig a pontig). Az élet megy tovább a megszállás ellenére. Megszűnt Csehszlovákia, a náci zászló a cseh mellet, a német lett a hivatalos nyelv, de kb. annyi, nem sokkal rosszabb, mint a Monarchia alatt. Persze csak ha árja az ember. Egy zsidó lány félt a deportálástól, és inkább elrejtőzött. Egy árja-cseh fiú elrejtette a padlásán, de nemsokára az ellenállók megöltek Heydrichet és a bosszú elkezdődik. Nem megyek bele teljesen a részletekbe, mások azt úgyis jobban leírták. A vége (természetesen) tragikus, a lány, bár tudja, hogy mi var rá, inkább megölette magát a németekkel, mit sem hogy menekülésével a fiút és az egész családját veszélybe sodorja. Ami elég erősen van ábrázolva, szerintem, az a lány helyzete, és az, hogy talán ő is úgy gondolja, hogy az, hogy szerelmes lett a fiúba, és volt egy-két szép pillanatuk, egy kis pár napos bónusz az élettől, mielőtt így is-úgy is véget ér. Tehát a film zseniális abból a szempontból, hogy egy relatíve könnyed film, kivéve amikor végiggondolja az ember, hogy valójában mi is történt. És talán a lány depressziója nem is depresszió.