Játssz egy Samsung Galaxy A20e-ért ·  Fórum Login

Hozzátok el nekem Alfredo Garcia fejét! (1974)

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

preka   2017. 05. 21.

Peckinpah egyik legjobb filmje. Tele van az egész film nem várt fordulatokkal, nincs az az érzés az emberben - mint a legtöbb blockbuster esetén - hogy a film 15. percében már tudom mi fog történni a következő másfél órában. Kapunk egy jó nagy adagot a mexikói nyomor- (vagy legalábbis szegény) negyedek (néhol romantikus) esztétikájából és kilátástalanságából, ezzel szembe állítva pedig a kifizetődő bűn, vagyis a jómódú gengszterek - a szegény dolgozó kisvárosi közösség tagjaihoz képest - meglehetősen ambivalens értékrendjéből. Az egész film cselekményének fő mozgatórugója a pénz: a pénz, amiért átlépünk bármilyen erkölcsi határt, feláldozzuk emberi kapcsolatainkat vagy akár saját magunkat. A film sok erkölcsi kérdést vet föl a nézőben, az elejétől a végéig. Exploitation jelenetekből sincs hiány, a mexikói színésznőt, Isela Vegát többször láthatjuk fedetlen keblekkel, mint ruhában; látványos lövöldözésekkel, autós hajsza jelenetekkel már sokkal szűkmarkúbb volt a rendező, de ezért cserébe - a női kebleket kevésbé kedvelő nézőket - festői, hangulatos, mexikói tájakkal nyűgözi le. Műfaját tekintve egy érdekes téma. Ha a sztoriban az autókat lovakra, a gengsztereket cowboyokra és a Mexikói látványt a Vadnyugatra cseréljük, egy klasszikus western sztorit kapunk modernista köntösben. Összességében egy fordulatos, izgalmas és nem utolsósorban esztétikus outlaw/quest filmet kapunk, ami ennek ellenére nem megy a társadalmi kritika és a mondanivaló rovására.

Warren Oates

Amikor a pap megáldja Alfredo fiát, azt a nevet mondja ki, hogy David Samuel. Sam Peckinpah teljes neve: David Samuel Peckinpah.

A filmet kitiltották Nénetországbó, Svédországból és Argentínából is.

Ez az egyetlen Sam Peckinpah-film, amelynél a rendező magánál tudhatta a végső vágás jogát.