Az édes élet (1960)

La dolce vita

Timcsibaba77   2018. 12. 28.

[email protected]

Frederico Fellini ide, vagy oda, nagyon untatott, 167 vánszorgó percét óráknak éreztem. Elnézést kérek a nagy szerzőktől, de tényleg Anita Ekberg dobta fel, adta meg a film alapvázát, ami a színésznő eltűnésével össze is roppant. Egy inkább felfújt színes légballonszerű volt ez a film, ami alá a tüzet adta a nagy olasz érzés, életvitel. Tény és való, hogy én is azért vettem le a könyvesbolt polcáról, mert egy film kuriózum, és én is kísérletezgetni szerettem volna a régi idők nagyjaival, de valahogy mellbe vágott ez a történet, mert ennyi év elmúlásával semmi sem jött át belőle. Egy nyafogós kínlódós, perbaccozós életérzés volt. És kellett bele a gyönyörű szőkeség, mert nélküle ez a haldokló remekmű még vánszorgóbb agóniamonológ lett volna.

ArpiHajdu és Réci   2018. 01. 25.

Klasszikus, de nekem nem jött be

A filmtörténet egyik legnagyobb klasszikusa, ide vagy oda: nekem ez most nem jött be. Úgy éreztem végig, hogy sok hűhó semmiért, hiszen ahhoz képest, hogy mekkora sztárparádéval építkezik, alig kapunk egy keveset a szereplőkből. Épp, hogy megismerjük... teljes kritika»

Deku   2017. 12. 23.

Hallatlan sok hiba volt benne és szörnyű, hogy ezeket a nyilvánvaló dolgokat benne is hagyják. Ez szörnyű alkotás lett. Nem volt benne igazán eredeti ötlet és akkor még azt se tudom elmondani, hogy milyen szuper volt a karakter kidolgozás.

hackerjulcsi   2018. 03. 13.

Minden képkockáját megérte látnom. A film befejeztével hasonló kérdések fogalmazódtak meg bennem az élettel kapcsolatban, mint A nagy szépség megtekintése után. Gyönyörű, sivár terek, ötlete játék az árnyékkal és kidolgozott társadalomkritika. Örök klasszikus!

Cptn_Cold   2015. 11. 03.

Ez a film egy kincs, én azt mondom. Lehengerlő volt mind a zene mind a karakter megformálás. Akinek bejön, ez a stílus annak melegen tudom ajánlani ezt a filmet megnézésre, mert nem fog csalódni egy percig sem.

Turon   2018. 07. 03.

Nagy szerelmem, Fellini és az olasz hatvanas évek talán egyik legjobbja. Nem is biztos hogy csak a filmben, de úgy általában. Felvonultat mindent, ami a korabeli közönséget a moziba hívta és mondhatni letaglózta. Luxus, csillogás, kiégés, a finom zuh... több»

rissa   2017. 09. 28.

Egy európai szintű, ha nem világszintű kedvenc, és generációk értékrendjére, vágyaira volt hatással. Én annyit mondanék, hogy nekem kicsit fárasztóan hosszú, de talán ennek is van miértje. Mai szemmel nézve a főszereplő karaktere egy idegesítő pöcs, régen ilyen volt a nagybetűs Férfi...gondolom.

A rendező nem volt elégedett a Trevi-kút vizének színével, szerinte piszkosnak tűnt a felvételeken, így kölcsönkért egy olyan anyagot, amit légiszerencsétlenséget szenvedett repülőgépek felkutatásakor használtak, s a vizet zöldre festette.

A Trevi-kút jelenet felvételeinél Marcello Mastroianni egy búvárruhát viselt az öltönye alatt, annyira fázott. Márciusban forgatták a jelenetet, amikor még elég hűvösek az éjszakák Olaszországban.

A híres Trevi-kútbéli jelenetet valójában egy 1920-as képriport ihlette, amelyben F. Scott Fitzgerald és felesége, Zelda megfürdött az Union Square szökőkútjában a mézesheteiket töltve.

Yvonne Furneaux-nak felajánlották Sylvia szerepét, ám a férje titokban visszautasította azt. Csak akkor tudta meg a színésznő ezt, amikor 10 évvel később összefutott Federico Fellini-vel egy vacsora partyn.

Dino De Laurentiis akkor hagyta ott a projektet, amikor Federico Fellini elutasította, hogy Paul Newman játssza a film férfi főszerepét.

Annak ellenére, hogy olasz-francia filmről van szó, Olaszorszàgban màr sokkal hamarabb, 1960. februàr 4-én bemutattàk, mint Franciaorszàgban, ahol a premierre egészen màjus 11-ig vàrni kellett.

Az édes élet sokat lendített Fellini karrierjén.

4 kategóràban is Oscar-ra jelölték, (legjobb kosztüm, legjobb rendező, legjobb eredeti forgatókönyv, legjobb látvány), a legjobb kosztümért pedig az Oscar-szobrocskàt is elhozta.

1961-ben legjobb filmként jelölték a BAFTA-n.

1960-ban Fellini David di Donatello-díjban részesült, őt vàlasztottàk meg legjobb rendezőnek.