Ha...

Ha...

If....

A film egy angliai kollégiumban játszódik, ahol Mick is tanul. Az iskolában tökéletes elnyomó rendszer működik, az előjogokat a társadalmi hovatartozás alapján határozzák meg, a tanároknak tett szívességek többet érnek, mint a szellemi teljesítmény. Mick és társai… Több

Forgatókönyvíró: David Sherwin, John Howlett
Ország: Egyesült Királyság
Premier (HU): 1970

2018.11.27 Berto49

Kollégiumi nehéz napok

Lindsay Anderson, az angol free cinema egyik jelentős képviselője volt. Rendezői munkássága olyan kiemelkedő filmeket eredményezett, mint az „Egy ember ára”, „Tűzszekerek”, „Britannia gyógyintézet”. Ugyanakkor színházi rendezői tevékenysége mennyiségben is, minőségben is kimagasló. Az 1968-ban forgatott „Ha…” („If…) című munkája hazánkban a legismertebb. Ez a rendezése a filmes mozgalom talán utolsó darabja, amelyben magyarázatot keres a fiatalok hatvanas évek végi lázadásának okaira. Egy nyilatkozata szerint: „Egy társadalom, amely nem tud mást, mint erőszakkal rákényszeríteni a fiatalokra a maga elveit, egy szép napon szembe kell hogy találja magát a véres erőszak tiltakozásával.” A hagyományos angol kollégiumi élet bemutatása áttételesen a társadalom akkori állapotára is vonatkozik. A film végi lövöldözős lázadás oka az elrendeltetett jövő elleni tiltakozás. Nincs miért alkalmazkodni a kollégium ósdi hagyományaihoz. Érdemes megemlíteni, hogy a film operatőrje a cseh emigráns, Miroslav Ondříček, aki a későbbiekben a szintén emigrált Miloš Forman állandó munkatársa volt. A sok szereplős film egyik főszereplője Malcolm McDowell, akinek ez volt az első fontos alakítása és mintegy előkészülete a néhány év múlva leforgatott „Mechanikus narancs” című Kubrick-film ikonikussá vált figurájának eljátszására.

2016.11.08 Scanian

Malcolm bemelegítése a Mechanikus narancsra, ami az elején kicsit nyomaszt a monoton és lassú képekkel, de a végére fantasztikusan fölpörög. az iskolarendszer is remekül kirajzolódik

2018.06.11 lenke

Nem elég egyszer megnézni. Akik a Marvel filmekért rajong, azoknak felejtős. Művészfilm. Én "csak" egyedül tudtam megnézni, többször is. Nem hiába nyert díjat, akkor nem is kicsit... Nálam itt kezdődnek a ma már nem alkotott minőségi filmek. Fenomená... Több

A film egyik érdekessége, hogy egyes részletek az egyébként színes filmben fekete-fehérben láthatók. Erre két magyarázat is olvasható. Az egyik variáció szerint a pénzhiány volt az oka, a másikat is kényszer szülte. A kórusos jelenetet a fényviszonyok miatt fekete-fehérben vették fel, A rendezőnek támadt az az ötlete, hogy felváltva kövessék egymást a színes és fekete-fehér jelenetek.Szerző: Berto49

1969-ben a Cannes-i Filmfesztiválon elnyerte a legjobb filmnek járó Arany Pálmát.Szerző: Berto49

A film benne van az, 1001 film, amit látnod kell, mielőtt meghalsz című, Steven Jay Schneider által készített listában.Szerző: Norbi

A film magyar címe: Ha... Az alkotás 1969-ben került bemutatása a magyar mozikban.Szerző: seamandarin