91% 1988 szavazat

One Flew Over the Cuckoo's Nest
IMDB: 8.7 |
217 |
Száll a kakukk fészkére
Erre a filmre tényleg azt lehet mondani, hogy ZSENIÁLIS!!! Így, csupa nagybetűvel és millió felkiáltójellel. És ezt nem azért mondom, mert ennyi meg annyi díjat zsebelt be, hanem azért, mert tényleg szuper. Véleményem szerint itt valóban minden a helyén van: adva van egy jó alapanyag (egy regény), egy remek rendező, aki már bizonyított Csehszlovákiában, majd átment Amerikába, készített ott is egy filmet...

Nathan George
Scatman Crothers
Nathan George
Mwako Cumbuka

FILMINFÓ

McMurphy (Jack Nicholson) piti kis tolvaj, aki börtön helyett inkább elmegyógyintézetbe záratja magát, de ügyel arra, hogy csak a környezetét tévessze meg, ő maga nem hajlandó közösséget vállalni az intézet lakóival. Ám hozzáállása szép lassan megváltozik, ahogy felfedezi, hogy az elmegyógyintézet… több»

Rendező: Miloš Forman
Író: Ken Kesey
Megjelenés dátuma (mozikban): 1970.01.01
Premier (HU): 1977.05.19.
Jegyiroda: M
Forgalmazó:

KULCSSZAVAK

Gyorvik 2022.09.17

legújabb vélemény a nap véleménye

A megdöbbentő igazság felismerése

Mint ismeretes, nagyon kis költségvetéssel készült mozgóképes alkotás. Tulajdonképpen mondható, hogy főszereplőnknek az első igazi nagy blockbustere. Egyébként Jack Nicholson még a Szelíd motorosok c. Dennis Hopper-film után került igazán a filmes kö... teljes kritika»

indingo 2020.10.31

A Ratched sorozat miatt kaptam kedvet ehhez a filmhez. Érdekes, valamiért a Remény rabjait juttatta eszembe, talán a bezártság miatt. Különleges és felkavaró film. A vége meglepett.

ArpiHajdu és Réci 2016.10.16

Sabnock Sanatory 2018.12.18

Forman hihetetlen érzékkel nyúlt ehhez a regényhez, hogy megfilmesítse. Szuper történet, szuper szereplőkkel, és a helyszín miatt különleges a film hangulata! Komolyan elhiszem, hogy elmegyógyintézetben vagyok...… :) Nicholson nem éppen a kedvencen, de ebben (is) zseniális!

Deku 2017.07.07

Különösen tetszett az, hogy egy nem mai darab ilyen remekül helyt tud állni még ma is. Remek alakítás. Nekem legalábbis nagyon tetszett és bármikor újra tudnám nézni ebben biztos vagyok. Nekem nagyon bejött.

citizenfour99 2016.03.17

Masterpiece. Remek alakítások, de télleg elképesztő. Hatalmas kritika a ki*aszott psichiátriákra. És zseniális humorral operál mellette a film. Áh. Egyik kedvenc. Egyik véleményemnél leírtam, méghozzá a A Ragyogás c. filmnél, hogy Nicholson ott nyujtsa élete alakítását, hát.. itt is :D

GedyPapa 2017.03.04

Minden megtekintéssel ad valami újat, a mellékszereplők kidolgozottsága, az ok-okozati összefüggések megtalálása. Egy olyan könyvadaptáció, ami a legjobb kézben a legjobbképpen készült el!

Louise Fletcher játéka megváltoztatta Ratched nővér személyiségét. A regényben Ratched maga a gonosz, a munkájától meghasonlott nő, aki gonoszkodik a betegekkel. Ehhez képest a filmben Ratched csupán a gonoszság eszköze, ő maga azt hiszi, hogy munkájával csak segít a betegeken, holott valójában szenvedést okoz nekik az intézet szabályainak szigorú követésével.

(ps)

Danny DeVito az elmegyógyintézetbe töltött hosszú idő alatt megalkotott egy képzeletbeli barátot, akivel éjszakánként szokott beszélgetni. A színészt nagyon megviselte, hogy jövendőbeli feleségétől elzárva kell élnie, ezért megalkotott egy fiktív személyt, akivel gondolatait megoszthatta. Amikor a színész észbe kapott, megrémült, és konzultált Dr. Dean Brooks-szal, a forgatáson részt vevő pszichiáterrel. Dr. Dean válasza az volt, hogy nincsen semmi gond, mindaddig, amíg DeVito tisztában van azzal, hogy az a személy csak a képzeletében létezik.

(ps)

Miloš Forman több jelenetet is titokban forgatott. Miközben a színészek részt vettek az elmegyógyintézet napi rutinjában, Forman feltűnés nélkül elkezdett forgatni. Számos vágókép származik ezekből a felvételekből.

(ps)

A filmben beteget alakító színészek a forgatás teljes ideje alatt az elmegyógyintézetben laktak, ott ettek ott aludtak és ott ébredtek minden reggel, sőt, még a terápiákon is részt kellett venniük, mintha ők is bolondok lennének.

(ps)

A filmben látható főorvos, Dr. John Spivey valójában tényleg orvos volt, a forgatás helyszínéül szolgáló elmegyógyintézet egyik főorvosa Dr. Dean Brooks kapta a szerepet. Ez volt Dr. Dean egyetlen filmes szerepe. A producerek ötlete volt az orvos szerepét egy igazi orvosnak adni. Dr. Dean nagyon élvezte a forgatást, számos helyszínt és eszközt biztosított, sőt néhány páciensét felkérte a filmben való statisztálásra.