Játssz egy Nintendo Switch Lite-ért » Login

Száll a kakukk fészkére (1975)

One Flew Over the Cuckoo's Nest

belavagyok   2020. 11. 08.

Milos Forman egyik, ha nem a legjob rendezése. Valami miatt éreztem egy kis Stephen King hatást a sztori előremenetelében. Remek film.

ArpiHajdu és Réci   2016. 10. 16.

Erre a filmre tényleg azt lehet mondani, hogy ZSENIÁLIS!!! Így, csupa nagybetűvel és millió felkiáltójellel. És ezt nem azért mondom, mert ennyi meg annyi díjat zsebelt be, hanem azért, mert tényleg szuper. Véleményem szerint itt valóban minden a hel... több»

csd   2016. 06. 05.

Egy általánosan elterjedt mende-monda szerint az embernek mindig a könyv, illetve a fenti filmadaptáció közül az tetszik jobban, amellyel előbb találkozott. Én nem tudok választani. Ellenben mindkét verziót csak ajánlani tudom!

Deku   2017. 07. 07.

Különösen tetszett az, hogy egy nem mai darab ilyen remekül helyt tud állni még ma is. Remek alakítás. Nekem legalábbis nagyon tetszett és bármikor újra tudnám nézni ebben biztos vagyok. Nekem nagyon bejött.

citizenfour99   2016. 03. 17.

Masterpiece. Remek alakítások, de télleg elképesztő. Hatalmas kritika a ki*aszott psichiátriákra. És zseniális humorral operál mellette a film. Áh. Egyik kedvenc. Egyik véleményemnél leírtam, méghozzá a A Ragyogás c. filmnél, hogy Nicholson ott nyujtsa élete alakítását, hát.. itt is :D

GedyPapa   2017. 03. 04.

Minden megtekintéssel ad valami újat, a mellékszereplők kidolgozottsága, az ok-okozati összefüggések megtalálása. Egy olyan könyvadaptáció, ami a legjobb kézben a legjobbképpen készült el!

erare   2015. 02. 10.

Ez a film brutális! Ritkán sikerül egy regényt ennyire találóan átültetni a filmvászonra. Ebben az esetben ez a művelet sikerült. Nicholson annyira őrült, hogy az már normális. Félelmetes, milyen jól játszik, szinte lubickol a szerepben. Társadalomkr... több»

Nathan George
Scatman Crothers
Nathan George
Mwako Cumbuka
Jack Nicholson

Louise Fletcher játéka megváltoztatta Ratched nővér személyiségét. A regényben Ratched maga a gonosz, a munkájától meghasonlott nő, aki gonoszkodik a betegekkel. Ehhez képest a filmben Ratched csupán a gonoszság eszköze, ő maga azt hiszi, hogy munkájával csak segít a betegeken, holott valójában szenvedést okoz nekik az intézet szabályainak szigorú követésével.

(ps)

Danny DeVito az elmegyógyintézetbe töltött hosszú idő alatt megalkotott egy képzeletbeli barátot, akivel éjszakánként szokott beszélgetni. A színészt nagyon megviselte, hogy jövendőbeli feleségétől elzárva kell élnie, ezért megalkotott egy fiktív személyt, akivel gondolatait megoszthatta. Amikor a színész észbe kapott, megrémült, és konzultált Dr. Dean Brooks-szal, a forgatáson részt vevő pszichiáterrel. Dr. Dean válasza az volt, hogy nincsen semmi gond, mindaddig, amíg DeVito tisztában van azzal, hogy az a személy csak a képzeletében létezik.

(ps)

Miloš Forman több jelenetet is titokban forgatott. Miközben a színészek részt vettek az elmegyógyintézet napi rutinjában, Forman feltűnés nélkül elkezdett forgatni. Számos vágókép származik ezekből a felvételekből.

(ps)

A filmben beteget alakító színészek a forgatás teljes ideje alatt az elmegyógyintézetben laktak, ott ettek ott aludtak és ott ébredtek minden reggel, sőt, még a terápiákon is részt kellett venniük, mintha ők is bolondok lennének.

(ps)

A filmben látható főorvos, Dr. John Spivey valójában tényleg orvos volt, a forgatás helyszínéül szolgáló elmegyógyintézet egyik főorvosa Dr. Dean Brooks kapta a szerepet. Ez volt Dr. Dean egyetlen filmes szerepe. A producerek ötlete volt az orvos szerepét egy igazi orvosnak adni. Dr. Dean nagyon élvezte a forgatást, számos helyszínt és eszközt biztosított, sőt néhány páciensét felkérte a filmben való statisztálásra.

(ps)

Randle McMurphy szerepére több színész neve is szóba került. Kirk Douglas már túl öreg volt a szerepre, de mielőtt a végleges választás Jack Nicholson-ra esett volna, felmerült Gene Hackman, Marlon Brando és Forman személyes kedvencének is a neve, Burt Reynolds-nak.

(ps)

A regény megfilmesítésének ötlete először Kirk Douglas fejéből pattant ki, aki írt is egy levelet Miloš Forman-nak 1963-ban, amiben felhívta a rendező figyelmét a regényre. Természetesen a szocialista Csehszlovákiában a regény beszerezhetetlen volt, Douglas ezért megígérte, hogy küld postán egy példányt. A csomagot el is küldte, de a vámon fennakadt a küldemény, nem engedték be az országba a hírhedt író művét. Forman azt hitte, hogy Douglas elfelejtette a dolgot, Douglas pedig azt hitte Forman arra sem vette a fáradtságot, hogy válaszoljon a regénnyel kapcsolatban. A félreértés csak jó tíz évvel később tisztázódott, amikor Forman Kirk Douglas fiával, Michael Douglas-szel nekikezdett a forgatás előkészítésének. Michael Douglas egyébként a film producere volt.

(ps)

A 3. legnagyobb bevételt hozó film az USA-ban, 1975-ben.

A színészek igen sok időt töltöttek a kezelt betegekkel, hogy minél jobban bele tudják élni magukat a szerepükbe.

(Mavil)

A film alatt szinte egyáltalán nincs zene.

(Mavil)