Játssz egy Samsung Galaxy A20e-ért ·  Fórum Login

Érdekességek: Spartacus (1960)

Tudsz egy érdekességet a filmről? Ne habozz, oszd meg a közösséggel

A 3. legnagyobb bevételt hozó film az USA-ban, 1960-ban.

Az 1998-as évben az Amerikai Filmintézet összeàllított egy listàt, amely tartalmazza a filmtörténet 100 legjobb amerikai alkotàsàt. 2007-ben, 10 év elteltével felülvizsgàltàk a gyűjteményt, ismét megvàlasztottàk a legjobbakat. Jelen film a 81. helyen àll ezen a listàban.

A film felújított verziója 1991-ben készült el, ebbe visszakerült a 60-as években kivàgott (homoszexualitàst àbràzoló) jelenet. Szükséges volt az újraszinkronizàlàs, azonban Laurence Oliver ekkor màr nem élt, így neki Anthony Hopkins adta a hangjàt.

Az 1960-as években a cenzúra kivàgatta a film egyik jelenetét, mikor a Laurence Oliver àltal megformàlt Marcus Licinius igyekszik Antoniust (Tony Curtis alakította) elcsàbítani. A homoszexualitàs ennyire nyílt àbràzolàsa ekkor még tiltott volt.

Ennek a filmnek köszönhető az, hogy Hollywood-ban megszűnt a feketelista filmes körökben.

Dalton Trumbo feketelistàsnak szàmított abban az időben, azonban mind Michael Douglas, mind pedig Kubrick kiharcoltàk, hogy neve szerepelhessen a stàblistàn.

Stanley Kubrick ezt követően kizàrólag Angliàban forgatta filmjeit.

Stanley Kubrick utolsó filmje, amit Hollywood-ban forgatott.

A film kezdetén még azok a felvételek làthatóak, melyek Anthony Mann rendezői munkàssàga soràn születtek meg.

Az operatőri munka jelentős hànyatàt maga a rendező, Kubrick készítette el.

Dörner György adta Kirk Douglas magyar hangjàt, aki nemcsak őt, hanem fiàt, Michael Douglas-t is szinkronizàlta később, tehàt apa-fia magyar hangja ugyanaz volt.

A harcot bemutató részek mindegyike Saul Bass munkàjàt dicséri.

A film szerepel Steven Jay àltal szerkesztett, 1001 film, amit látnod kell, mielőtt meghalsz című filmkritika gyűjteményben.

Jean Simmons, aki egy babát tart a kezében a filmben, 30 évvel később maga is a filmiparban kötött ki, kaszkadőrnőként.

(citizenfour99)

A film Howard Fast: Spartacus c. regénye alapján készült.

(citizenfour99)

A forgatókönyvíróról, Dalton Trumboról 2015-ben készítettek filmet Trumbo címmel.

(citizenfour99)

Míg az elkötelezett izraeli nacionalista Kirk Douglas azt szerette volna, ha a film a zsidó nép szenvedéseivel mutat párhuzamot, a forgatókönyvíró Dalton Trumbo inkább azt szerette volna, ha a film a hidegháborús időket szimbolizálja.

(kázsé)

Stanley Kubricknek nem volt beleszólása a forgatókönyv alakulásába, amit annyira sérelmezett, hogy az összes későbbi filmjében teljhatalmat követelt a forgatókönyv fölött.

(kázsé)

Hogy az összes nagy sztárt megnyerje, Kirk Douglas mindegyiküknek különböző forgatókönyvet mutatott, amiben az ő karakterük a leghangsúlyosabb.

(kázsé)

Stanley Kubrick Anthony Mann helyett ugrott be rendezőnek, mivel Kirk Douglas nem jött ki az előző rendezővel. A végleges filmben egyedül a sóbánya jelenet származik Manntől.

(kázsé)

Az Oscar-díjas George Kennedy ebben a filmben debütált. Ő mondja azt, hogy "Én vagyok Spartacus".

(kázsé)

Az "Én vagyok Spartacus" sort a Premiere 2007-ben a 64. legemlékezetesebb filmes idézetnek minősítette.