kabel

Szabó Ferenc
Szabó Ferenc

A második világháborúban közel százezer magyar katona harcolt a keleti fronton. A megszállt Szovjetunió területén járunk, ahol magyar alakulatok eldugott kis falvakban kutatnak az orosz partizánok után.

Mindezt egy magyar katona szemszögéből élhetjük át, aki hatalmas nehézségekkel néz szembe,… Több

Rendező: Nagy Dénes
Író: Závada Pál
Forgatókönyvíró: Nagy Dénes
Ország: Németország, Franciaország, Magyarország, Lettország
Premier (HU): 2021.09.16. | Telekom TVGO (2022.01.28.) | Filmio (2023.11.30.)
Forgalmazó: Vertigo

2024.03.02 Majorkas

Annak idején moziban akartam megnézni, de kevesen is forgalmazták, illetve nagyon rövid ideig volt műsoron. A hangulatot nagyon eltalálták, csak a játékidő lett rövid, de ezekkel az elhúzott jelenetekkel pont elég, sőt. A cselekmény gyorsan lezajlik,... Több

2022.08.22 kabel

Egy egész estés film, egy rövidfilm sztorijával.

Minden jelenet kb. ötször hosszabb mint kellene. Nem tudom a vágóval mi történt, de nem igazán dolgozott, mert sokszor percekig ugyanazt a kameraállást látjuk, miközben semmi sem történik a jelenetben. A film jó 50% csak merengés, mintha a Honfoglaló című filmet nézném megint. Egyszerűen érthetetlen mért nem sikerült egy tartalmas világháborús filmet összehozni, holott annyi érdekes filmesítésre váró történet van.

2023.01.16 Piczil Zsolt

Pro és kontra végeredménye: gyenge

Pro: nagyon jó magyar katonákat látni végre egy háborús filmben. A főszereplő és általában a többi szereplő arca karakteres, tényleg ilyen arcokról készültek a korabeli fotók. Jó érzés nekem magyar egyenruhát látnom egy most elkészült filmben, mert ez igen ritka. Szép természeti fotókkal készült a film. Kontra: Sajnálom, hogy a cselekmény nélküli drámát találták a legmegfelelőbb műnek az alkotók. Tudom, hogy a katonák élete 80%-ban a várakozásról és a feszült ébrenlétből áll, de nem erre kellett volna építkezni a film nagyobbik részében. Mondjuk ezt a hibát már több film elkövette régebben. A tábori élet és köznapi problémák bemutatása (pl. bűnösök kiköttetése) mind-mind jó pillanat, de a civilek kezelésével együtt sajnos messze nem lett annyira drámaian kibontva, mint a Jöjj és lásd című filmben. Így sajnos viszont iszonyúan unalmasra sikeredett a végeredmény.

2022.12.01 Szentgróti Patrik

Túl merengős és túl művészi lett ez a film, kevés a párbeszéd, talán egy picit több akciót is elbírt volna, de ezektől függetlenül a képi világa nagyon jó, a hangulatát is nagyon eltalálták, többet is ki lehetett volna hozni a történetből, igazából sok mindent ki lehetett volna hozni a filmből de nem éltek vele.

2022.03.03 pj19

Nekem nem jött be ez a film. Nem tudom megérteni, hogy miért nem tudunk normális, nézhető II. világháborús filmet készíteni. Pedig lenne mit megfilmesíteni. A párbeszédek a film legvégén érdekesek voltak. Csak megszállottaknak ajánlom megnézni!

A film összbevétele 23 407 dollár volt (imdb.com), míg a magyarországi piacon 4 301 845 forintot termelt. A hazai mozik összesen 3 779 mozijegyet értékesítettek a produkcióra.

A Természetes fény számos nemzetközi fesztiválon (Berlin, Teherán, Jeruzsálem, Palics, Riga, Vilnius, Kolozsvár) szerepelt; a 71. Berlini Nemzetközi Filmfesztiválról a legjobb rendezésért járó Ezüst Medvét hozta el, a 38. Fadzsr Nemzetközi Filmfesztiválon Teheránban a legjobb film díjával tüntették ki.Szerző: pictuREader

A Természetes fény meghívást kapott a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjába.Szerző: csd

A forgatás Magyarországon és Lettországban zajlott.Szerző: csd

A Természetes fény forgatókönyve Závada Pál 2014-ben megjelent, azonos című regénye alapján készült.Szerző: csd

(2021. 08. 05.)
Nagyapáink traumái
A Természetes fény nehezen emészthető alkotás, ami jó okkal osztja meg közönségét, mégis nagy hiba lenne formai nehézségei miatt bárkinek átsiklania felette. Több

(2021. 07. 01.)
Háború és mocsok
A Természetes fény a második világháború egy specifikus, kevésbé ismert vagy emlegetett magyar fejezetét taglalja, ugyanakkor egyetemes szinten mesél a totális háború borzalmairól, és arról, hogy a hétköznapi emberek hogyan válhattak a terror és a kegyetlenség végrehajtóivá. Több

(2021. 09. 20.)
Nagy Dénes hihetetlen érzékeny filmet készített azzal az esztétikai döntéssel, hogy nem az a fontos, hogy direktben és naturálisan ábrázolja a háborús borzalmakat. Több
A rossz árnyék
2017