Közösség

Vélemény:

 

78 A nagy füzet

(2013)

A nagy füzet

 
Berto49   2018.04.28 17:39
1

A film megnézése előtt kacérkodtam azzal a gondolattal, hogy elolvasom Kristóf Ágota, vagy a Svájcban használt nevén Agota Kristof Kossuth-díjas írónő „Trilógia” című regénysorozatát, de Szász János filmjének megtekintése után gyorsan lemondtam erről a tervről. Szerintem egy irodalmi mű csupasz, minden értéktől mentes illusztrációja, a lélektani folyamatok ábrázolása helyett a narráció dominál benne. A Grimm-mesék sötét és baljóslatú világa rózsaszínű lányregény a „Nagy füzet”-hez képest. Ennyi emberi gonoszságot, aljasságot egy műben felvonultatni óriási hiba, mert az egyik kioltja a másik megdöbbentő és riasztó hatását. Igazán itt lett volna indokolt a kevesebb sokkal több lett volna alkalmazása. Már a történet kezdete is teljesen valószerűtlen: pont a vasorrú bába külsejű és jellemű nagymamára (Molnár Piroska briliáns alakítása) bízni a soha nem látott ikerpárt. Ennél elhamarkodottabb döntést nem is hozhatott volna az anya, aki szerintem nem is érdemli meg, hogy anyának nevezzük. Haneke állandó operatőrje, Christian Berger sem remekelt, valószínűleg hiányoztak a rendező serkentő instrukciói.