Közösség

Vélemény:

 

82 Tegnapelőtt

(1982)

Tegnapelőtt

 
Berto49   2017.01.23 22:11
0

A film készítésének idejében, 1982-ben kényes időszakot és témákat boncolgatott (néhány évre be is tiltották!), de ma, 2017-ben erősen közhelyesnek érzem. A NÉKOSZ időszaka, a kék cédulás választások, a budapesti VIT megrendezése, a Rajk-per és következményei, a személyi kultusz szovjet mintára való meghonosítása csíphette bizonyos körök szemét. Most azonban már részletesebbet és többet lehet tudni a korszakról, ezért gondolom közhelyesnek. Bacsó Péternek csak két másik filmjét említem: a kultuszfilmmé vált Tanút és a Te rongyos életet. E két film gondolatisága sokkal jobban fejezi ki az adott kor rettenetes jellemzőit. Néhány különös jelenségre figyeltem fel: tudom, hogy sajnos a fiatalokat nagyon könnyen lehet befolyásolni, de hogy tudták ennyire „behülyíteni” a korabeli ifjúságot, hogy folyton énekeltek és táncoltak. A Fényes szelek is ezt mutatta, de úgy gondoltam, hogy csak Jancsó filmnyelvéhez tartozik, ezek szerint tévedtem. Másik megkérdőjelezhető mozzanat: az apácák főnöknője (Moór Marianna) a rend feloszlatása után csapos lett egy lebujban. Erős túlzásnak érzem, bár én is ismertem olyan hölgyet, aki kúriai bíró özvegyeként culágeres lett. Igaz, két lányt kellett eltartania, mert a férje és két másik lánya az ostrom alatt egy bombatámadás alatt meghalt. Amit viszont hangsúlyozni kell az Igó Éva nagyszerű színészi teljesítménye. Hiteles, minden ízében ragyogó alakítást nyújtott, nem az ő hibája, hogy a befejezés ugyancsak kimódolt.