Közösség

Vélemény:

 

89 Skam

(2015)

Skam

 
Szilonka   2018.07.01 22:49
1

A SKAM egy elképesztően jó norvég tinisorozat. Az utolsó rész már egy éve lement, de hozzám csak most ért el, ez az amúgy elég szorozat. Teljesen véletlenül akadtam rá és adtam neki egy esélyt. És ilyen jól tettem. Nem sűrűn néz az ember norvég filmet, de ez kihagyhatatlan. Kezdetben szokni kell a norvég nyelvet, de hamar rá áll az ember füle. Kicsit Skins beütése van, de sokkal összetettebb. Az egész sorozat egy iskolában játszódik és annak néhány kiemelt szereplőjét mutatja be. Különlegessége az egész sorozatnak, hogy minden évadban mások a főszereplők és más témákat boncolgat. És igazi, valós problémákról van szól, úgy mint zaklatás, önmagunk keresése, vallás, homoszexualitás stb. Nem épp azok a tipikus tinitémák, de olyanok amikről beszélni kell. Rövidek és velősek a részek és mindig történik bennük valami. Mélyek a párbeszédek és hitelesek. Jó stílusban dolgozik, igazi fiataloknak szóló sorozat. A szereplők is remekül hozzák a karaktereket, nincsenek túljátszva és végre nem huszonévesekkel játsszák el a tizenéveseket. Természetesek és hihetőek. Nem mindenki szép és csinos a szereplők közül, ezzel is erősítve, hogy nem kell hibátlannak lenni. A nyelvezete is valóságos és örülök, hogy nem káromkodnak benne minden mondatban. Érezni rajta, hogy nem amerikai és nem is akarja a hasonló sorozatok sémáit másolni. A tengerentúli sorozatok sokszor túlzóak, semmi valóságalapjuk, elég sok határt átlépnek. Ez a norvég csoda megmarad a valóság talaján. Történetvezetése is egyedi, minden jelenete el van helyezve az időben. A tanárokat alig mutatják és arcukat soha, a szülők is csak másodperceket szerepelnek. Remek zenék csendülnek fel benne. Megfér egymás mellett John Lennonon át, Justin Bieberig minden. Sok bölcsesség és igazság is elhangzik benne, kicsit újra fiatalnak érezheti magát az ember, miközben nézi. Jó norvég fiatalnak lenni, minden pénteken házibuliban vannak. Egy kis norvég kultúrát is tanul az ember, megtudhatjuk mi az a Russ busz. Ha bejön és érdekel a téma, nagyon be tudja szippantani a nézőt. Én pár nap alatt daráltam be a négy évadot.