Közösség

Vélemény:

 

82 Veszett vidék

(2017)

Veszett vidék

 
Miska bácsi   2019.01.09 00:41
0

Erről a témáról, nevezetesen az ausztrál telepesek és a helyi fekete őslakosok viszonyáról még sosem láttam filmet, ezért volt egy kis újdonság-hangulata. Viszont minden másban kicsit klisésnek hatott, de a legnagyobb hibája, hogy a közel 110 perces játékidő nagyon unalmassá teszi. Egy "üldözés" teszi ki a történet nagy részét, de ennek ellenére minden mozgás lassú, legyen az a szereplőké vagy a kameráé. Ezen kívül beszéd alig van, és olyan kitartott kameraállások vannak, hogy azt hiszem, a vágó spätben volt egy kicsit munka közben. Van, hogy ezek a képek megtelnek némi feszültséggel, és néha tényleg jó nézni az egzotikus tájat, de erősen túlzásba vitték szerintem. A távolbanézés és -sétálás rekordere ez a film. És nem csak a képekben, de a történetben is alig van tartalom. Nagyon keveset tudunk meg a szereplőkről, a két fő kategória az elnyomó, szadista fehér ember, meg a méltóságát vesztett, behódoló fekete, aki már kiszakadt a törzsi létből, de igazi egzisztenciát még nem tudott kivívni magának. Van némi átmenet például a Sam Neill által játszott keresztény révén, de messze nem elég árnyalt a kép, és az egyes személyek hátteréről semmit nem mond a film, pedig az sokkal érdekesebbé tehette volna az egészet. A szöveg, ha van éppen, helyenként egészen bravúros, a legemlékezetesebb sorok a filmben azok voltak, mikor az egyik fehér a másiktól kérdezi, hogy kivel van a farmon, mire olyasmit válaszol, hogy egyedül. Teszi ezt három fekete szolgája között. A film befejezése némi meglepetést tud okozni, de óriási plot twistet senki se várjon. A záró képsorokban a veszett vidékre templomot építenek, ez utal a kiútra a fehér ember könyörtelenségéből, de hát a történelem bizonyította, hogy ez nem ilyen egyszerű. Egyrészről tehát felszínes és többnyire unalmas, másrészt apró jelenetekben nagyon jól működik az operatőri munka és/vagy a rendezés. Párszor igazi thriller hangulatot generált a vágás által, és volt, hogy szívesen néztem az ausztrál sziklákat és port. Lehet benne jó pontokat találni, de aki kihagyja, nem veszt semmit.