Isten veled, ágyasom!

Isten veled, ágyasom!

霸王别姬 (Ba wang bie ji)

Az Isten veled, ágyasom! című filmig sokan nem tudták, hogy a Pekingi opera színészei legtöbbször az árvák és a kirekesztettek közül kerültek ki, olyanok közül, akiknek nem volt hova menniük. A film főszereplői Duan Xiaolou (Zhang Feng Yi) és Cheng Dieyi (Leslie Cheung) is hajléktalanok,… Több

Forgatókönyvíró: Lillian Lee Pik-Wah, Lu Wei
Ország: Hongkong, Kína
Premier (HU): 1994.03.31.

2019.06.16 Berto49

Igazi egzotikus filmélmény

Minden tiszteletem a sinológusoké. Egy ilyen hatalmas ország évezredekre visszanyúló kultúrájával, tudományával foglalkozni embert próbáló feladat. A film címe egyben egy híres pekingi opera címe is. Ennek megfelelően operákban játszó két sztár színész kapta a főszerepet. Az ő kora gyermekkoruktól kezdődően kísérhetjük figyelemmel a sorsukat, párhuzamosan pedig Kína történelmének a fontos fordulataival. Hatalmas históriai események, fontos társadalmi változások jellemezték a korszakot; japán megszállás, kommunista hatalomátvétel, kulturális forradalom, hogy csak a legfontosabbakat említsem. Európai szemmel a pekingi opera műfaja és előadási technikája meglehetősen szokatlan. Minden összetevője (cselekmény, játékstílus, jelmezek) évszázadok alatt vált a műfaj kötelező követelményévé. A személyes és a történelmi szál szorosan összefonódik a filmben. Tipikusan olyan darab amelyet „muszáj látni”. Egyetlen visszariasztó tényező, hogy az időtartama majdnem három óra!

2019.02.08 dailyfilmsan

Nagyon dráma. Két színtéren játszódik egy lelki és egy valós cselekményszálon és a lelki részét jobban meg lehet érteni. A valódi történetszál pedig a történelmi részektől kicsit kusza lesz. Nem egy könnyed film és pont ezért meg kell várni a hangulatot a filmhez nem egy szokványos szombat esti kikapcsolódáshoz való.

2016.03.27 Buffy

A hagyományos kínai opera két színészéről szól. A szoros barátságot megzavarja az egyikük életében felbukkanó szerető. A történet a fejlődő kínai politikai rendszer előterében játszódik. Így csaknem három órát tölthettem a színek és érzések csodálatos ölelésében, ennek a filmnek hála.

2016.05.06 ollókéz

Szerintem nem ártott volna kicsit kurtítatni a művön, de így is mindenkinek ajánlom. Legalább egyszer mindenkinek látnia kellene egy eredeti ázsiai filmet, amit nem rontott még el a hollywoodi máz.

A 2018-ban kiadott BBC által szerkesztett, kritikusok által összeállított rangsorban, a nem angol nyelvű filmek közül a 12. Szerző: dailyfilmsan

Leslie Leung alig beszélte a kínai mandarin nyelvet nem beszélve a pekingi akcentusról amit minden színésznek el kellett sajátítania, ezért a filmben nem az ő hangját hallhatjuk hanem Yang Lixin pekingi színészét.Szerző: dailyfilmsan

Jackie Chan-nek felajánlották Duan Xiaolou szerepét, de nem fogadta el, mert attól félt a homoszexuális témával átitatott film ront a népszerűségén. Szerző: dailyfilmsan

Leslie Cheung azért kapta meg a szerepet hogy népszerűsége bevonza a nézőket, mivel Kínában nem nagyon szeretik a melodrámákat. Szerző: dailyfilmsan